Taşınabilir Çimento Fabrikası

Taşınabilir çimento fabrikası kum ve çakıl gibi agregaların, çimento ve suyla belli oranlarda karıştırılarak elde edilen hazır betonun üretildiği taşınabilir yapıdaki tesistir.

Maden ve ocaklardan temin edilen hammaddelerin kullanıma hazır beton olabilmesi için belli aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamaların gerçekleştirildiği mobil tesislere de taşınabilir çimento fabrikası veya mobil beton santrali denir.

Taşınabilir Çimento Fabrikası Nedir?

Hazır beton, beton agregası, çimento, su ve bazı durumlarda katkı maddelerinin belli oranlarda homojen olarak birbirine karıştırılmasıyla elde edilen, başta akıcı bir yapıda olup zamanla katılaşıp sertleşerek birçok sektörde kullanılan temel yapı malzemesidir. Gerekli malzemeleri birleştirerek nihai ürün olan hazır betonun üretilmesini sağlayan kompleks fabrika yada tesislere de çimento fabrikası veya hazır beton santrali denir. Beton santralleri kendi içerisinde;

Olmak üzere 3 ana gruba ayrılır.

Sabit Beton Santralleri

Sabit beton santrali mobil ve kompakt beton santrallerine göre daha büyük, proje sahasında sabit kalan, yüksek kapasiteli santrallerdir. Bu tesislerin içerisinde çimento silosu, mikser, agrega bunkeri ve besleme sistemleri bulunur.

Sabit beton santralleri, yüksek performans üretim ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmışlardır. Yüksek kaliteli beton üretimi için tam kapasitede, verimli ve iş güvenliği kurallarına uygun şekilde çalışmak üzere tasarlanan sabit beton santralleri, uzun süreler boyunca üretim yapabilen ve uzun yıllar dayanıklılığını koruyabilen makinelerdir.

Kompakt Beton Santralleri

Sabit beton santrallerinin yüksek verimliliğini ve mobil beton santrallerinin kolay taşınabilirliğini birleştiren beton santrali çeşididir. Üretime başlayacağı proje sahasına daha kolay bir şekilde monte edilebilecek kompakt yapıda tasarlanmışlardır.

Kompakt beton santralleri özellikle inşaat projelerinde önemli avantajlar sunar. İnşaat sahasının çok yakınına kolayca konumlanabilen bu kullanışlı makineler iş hacmini arttırmak ya da işletme giderlerini azaltmak isteyen firmaların en çok tercih ettiği ürünlerdir.

Mobil Beton Santralleri

Mobil beton tesisi kullanımı kolay ve monte edildikten sonra birkaç saat içerisinde üretime hazır hale gelen pratik makinelerdir. İhtiyaca göre çift milli mikser ya da pan mikser seçenekleriyle satın alınabilirler. Bir beton santralinde olması gereken tüm parçaları içeren taşınabilir yapısı sayesinde farklı projeler için de kullanılabilir.

Menü