Paletli Kırıcı

Paletli Kırıcı sert ve aşındırıcılığı yüksek madenlerin kırılarak eleme tesisine gönderilmesi işleminde kırma görevini gören, mobil yapıda tasarlanmış kırıcı çeşididir.

Paletli mobil gövde üzerine tasarımı yapılan çeneli kırıcı bu özelliği sayesinde saatte ortalama 1 kilometre mesafe kat edebilecek bir yapıya sahiptir.

Paletli Kırıcı Nedir?

Kırıcılar konkasör tesislerinde taşların çeşitli cevherlerin ve madenlerin kum, çakıl veya kaya tozu gibi agregaya dönüştürülmesinde kullanılan önemli elemanlardan biridir. Cevher ve maden kırma işlemlerinin dışında atık beton ve asfalt geri dönüşümünde kullanılan mobil kırıcılar çalışma prensibine göre 3 tipe ayrılmaktadır.

  • Konik Kırıcı
  • Çeneli Kırıcı
  • Darbeli Kırıcı

Paletli mobil kırıcılar paletli yapıları ile ön plana çıkarak en çok agrega imalatı için kısa süre faaliyet gösteren taş ocaklarında ve geri dönüşüm uygulamalarında kullanılmaktadır. Madencilik sektöründe de birincil kırma işleminde rol alabilirler.

Konik Kırıcı

Konik kırıcılar genelde aşındırıcı yüksek sert kayaçların kırılmasının gerektirildiği alanlarda kullanılır. Kırma işlemini gerçekleştirirken belli bir periyodik hareketler yapan manto, konkava göre açılma ve kapanma hareketi yapar. Kapanma hareketi sırasında malzeme araya sıkışır. Açılma sırasında da kırıcı odasından aşağı hareket eder.

Çeneli Kırıcı

Çeneli kırıcılar, en çok kullanılan kırma eleme makinesi elemanlarındandır. İşlenmesi istenen maddeyi daha küçük parçalar haline getirmek için sıkıştırma kuvvetini kullanırlar. Materyal, biri sabit diğeri hareketli olan iki yüzey arasına sıkıştırılır. Hareket eden kısmın yüzey kuvvetiyle kırma işlemi gerçekleştirilir.

Darbeli Kırıcı

Darbeli kırıcılar malzemeyi kırmak için basınç yerine direkt olarak darbeyle kırma işlemini gerçekleştirirler. Dik milli darbeli kırıcılar ise kırma işlemi sırasında hızdan faydalanırlar. Basınç kullanıldığında istenilen küçültme elde edilemediği için bu yöntem geliştirilmiştir. Bu sayede kırma kuvveti tüm yüzeye aynı oranda iletilir.

Paletli Mobil Kırıcı Avantajları

Paletli mobil kırıcılar, sabit kırcılara oranda çok daha işlevseldirler. Bu kırıcı çeşitleri sabit kırma tesisinin her kabiliyetine sahip olmakla birlikte, birkaç farklı proje sahasına taşınabilmeleri ve kısa sürede operasyona hazır hale gelmeleriyle fark yaratmaktadırlar.

Mobil yapılarına rağmen yüksek üretim kapasitesine sahip olan kırıcılar, saatte 1 km mesafe kat edebilen hidrolik motorlu paletli şasi üzerinde bir araya getirilmiştir. Böylece firmaları ilk yatırım ve işletme, altyapı, nakliye ve montaj maliyetlerinden kurtararak onlara önemli avantajlar sağlar.

Menü