Beton santrali – sabit beton santrali veya mobil santraller yapı, inşaat sektörü gibi hazır beton ihtiyacı duyulan alanlara beton tedariki yapabilmek için tasarlanan makineler bütünüdür. Hazır beton, günümüzde inşaat ve yapıların temel malzemesini oluşturması bakımından birçok sektör için oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Beton santrali nedir? Beton üretim santralleri; kum, çakıl, çimento ve su gibi malzemeleri belli oranlarda birleştirip bazı işlemlerden geçirerek beton üretimini gerçekleştirir. Bu işlem için farklı görevlere sahip birçok makine ve ekipmanın bir arada senkronize bir şekilde çalışması gerekir. Beton üretim santralleri; beton tesisi ismiyle de bilinmektedir.

Beton Santrali
Beton Santrali

Sabit Beton Santrali

Beton santralleri, inşaat piyasasının ihtiyaç duyduğu hazır beton üretiminin gerçekleştiği büyük tesislerdir. Bu tesislerde, konkasör tesisleri yardımıyla elde edilen agrega, çimento ve su belli oranlarda birleştirilerek hazır beton üretilmektedir.

Beton fabrikası, yapının olduğu proje alanına monte edilebildiği gibi farklı bir yerde üretilip proje alanına da nakledilebilmektedir. Bu yüzden firmaların farklı ihtiyaçlarına yönelik farklı beton santralleri bulunmaktadır. Günümüzde üretimi gerçekleştirilen beton santralleri 3 farklı yapıda tasarlanmaktadır. Bunlar;

 • Sabit beton santralleri
 • Taşınabilir beton santralleri
 • Kompakt beton santralleri

Her biri farklı bir ihtiyacı karşılamak için tasarlanan beton santrallerinin tümü, kendisine has özellikleri bulunan santrallerdir. Nakliye kolaylığının yanında demonte ve monte edilmesi de diğer beton santrallerine oranla daha kolay olan taşınabilir santraller, kullanım açısından büyük firmalara önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Sabit Beton Santrali

Santrallerin farklı yapılarda tasarlanmasının sebebi, hazır beton ihtiyacı duyan firmaların farklı coğrafyalarda, farklı proje modellerini gerçekleştirmeleridir. Sabit beton santralleri de bu bağlamda yüksek performans gerektiren projelerde önemli avantajlar sağlamaktadır. Sabit beton santrali avantajları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • Ticari üretim yapan firmaların ihtiyaçları karşılanır.
 • Çevresel koşullara dayanıklıdır.
 • Uzun yıllar boyunca yüksek performansta çalışabilir.
 • İhtiyaç halinde makine ve ekipmanların kapasitesi artırılabilir.
 • Yüksek kapasiteli ve düşük maliyetlidir.
 • Bilgisayar destekli kolay kullanım sunmaktadır.
Beton Santrali

Taşınabilir beton santralleri ise ihtiyaç olması halinde santralin daha kolay hareket ettirilebilmesi amacıyla üretilmektedir. Bu tesisler, bir yerden başka bir yere kolayca nakliye edilebilecek bir mobil gövde üzerine inşa edilir. Böylece proje bitiminde veya proje sahası değişiminde firmaların nakliye giderlerini minimuma iner. Nakliye kolaylığının yanında montaj ve demontaj kolaylığı da vardır.

Beton Santrali Kurmak

Beton santralleri; kum, çakıl, kırılmış taş, çimento ve su gibi malzemeleri belli oranlarda birleştirerek onları karıştıran; böylece beton elde edilmesini sağlayan santrallerdir. Santrallerin teknik detayları, firma veya işletmelerin ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Hem orta ölçekli projelerde hem de büyük ölçekli projelerde yüksek performansı ve kompakt yapısı sayesinde tercih edilen beton santralleri son derece kullanışlı özelliklere sahiptir.

Beton santralleri, firmaların lojistik maliyetini azaltır. Üretilen betonun taşınması esnasında olası gecikmelerin önüne geçer, zamandan tasarruf sağlanır. Pek çok farklı beton santrali projesi için başarılı sonuçlar verir. Firmaların montaj demontaj ve bakım giderlerini düşürür. Bir beton üretim santrali kurulmadan önce, arzu edilen üretim kapasitesi belirlenmelidir. Böylece santralin ne büyüklükte olacağı öngörülebilir.

İhtiyaçlar netleştirildikten sonra uygun bir yer seçimi yapılır. Ham madde kaynaklarına veya satış pazarına olan yakınlık yer seçiminde etkili olabilen faktörlerdendir. Ayrıca ulaşım kolaylığı ve çevre koruma yönetmeliklerine uygunluk gibi faktörler de etkili olabilir.

Sabit Beton Santrali

Sabit beton santrali piyasada kullanılan en eski beton santrali türüdür. Adından anlaşılacağı üzere üretim yapılması planlanan sahaya monte edilen, yüksek üretim kapasitesine sahip oldukça güçlü tesislerdir. Uzun yıllar aynı alanda yüksek performansta hazır beton yapılması için tasarlanan sabit beton santralleri, farklı kapasite ve modellerde üretilebilmektedir.

Saatte ortalama 30 ila 200 m3 beton üretimi yapabilen sabit beton santralleri genellikle büyük ölçekli ve yüksek performans gerektiren projeler için tercih edilmektedir. Verimliliği ve üretim kapasitesi diğer beton santrali çeşitlerine göre en yüksek olan beton santrali çeşididir.

Beton Santrali
Sabit Beton Santrali Avantajları

Beton santrallerinin, farklı yapılarda tasarlanmasının sebebi hazır beton ihtiyacı duyan firmaların farklı coğrafyalarda, farklı proje modelleri gerçekleştirmeleridir. Sabit beton santralleri de bu bağlamda yüksek performans gerektiren projelerde önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bunlar;

 • Sabit beton santralleri ticari beton üretimi yapan firmaların ihtiyaçlarını karşılar.
 • Sabit veton santralleri proje alanına sabitlendiği için çevresel koşullara dayanıklıdır
 • Uzun yıllar yüksek performansta işlem yapabilir
 • Sabit beton santralleri, üretim kapasitesi bakımından daha avantajlı olmaktadır.
 • Farklı proje sahalarında beton üretimi yapılmayacaksa sabit beton santralleri tercih edilmelidir.
 • İhtiyaç halinde makine ve ekipmanların kapasitesi artırılabilir.
Beton Santrali
Beton Tesisi Firmaları

FABO Global, beton üretimi için gerekli olan hazır beton tesisi/santrali konusunda sektörün önde gelen markaları arasındadır. FABO ürünleri bugün, dünyanın farklı kıtalarında farklı coğrafyalarda firmalar tarafından güvenle kullanılan ürünlerdir.

Tamamen FABO mühendisleri tarafından tasarlanan kırma tesisleri de yine FABO Global güvencesiyle satışa sunulmaktadır. FABO üretimi beton santralleri; en zorlu coğrafyalarda, en zorlu projelerde görev alacak şekilde, uzun yıllar sorunsuz kullanım amacıyla tasarlanmıştır.

Birlikte çalıştığı firmalara beton ve konkasör tesisi konusunda akılcı çözümler sunan FABO; İzmir Yazıbaşı Sanayi Bölgesi’nde 12.000m² kapalı, 10.000m² açık alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir Torbalı Sanayi Bölgesinde ise 18.000m² kapalı ve 15.000m² kapalı alanda 3. fabrikasını inşa etmiş olup, toplamda 65.000m² üretim tesisleriyle beton ve konkasör tesisi imalatına devam etmektedir.

FABO Sabit Beton Santrallerinin Avantajları

Dünya standartlarında santral üretimi gerçekleştiren FABO Global ürünleri, uzun yıllar kullanılabilen dayanıklı yapıları ve kurumsal yapının verdiği güvenle birlikte çalıştığı firmalara değer katma amacındadır. Bu yüzden gerçekleştirdiği her projeyi titizlikle ele alır ve yılların verdiği tecrübeyle her zaman daha iyisini yapma amacındadır. FABO beton santrallerinin sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Yüksek kapasitede düşük maliyet sunması
 • Dünya standartlarında üretim gerçekleştirmesi
 • Dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli kullanım sunması
 • Montaj, demontaj ve bakım için destek kolaylığı sağlaması
 • Yedek parça temini ve teknik servis kolaylığı sağlaması
 • CE standartlarında üretilmesi

Beton santrali fiyatları; santralin türüne, santralde yer alacak ekipmanlara, isteğe bağlı hizmetlere ve nakliye giderlerine göre değişebilmektedir. Santralin/tesisin üretim kapasitesi ile inşaat ve kurulum maliyetleri de dikkate alınmalıdır.

Projelerinize en uygun beton tesisini ve ekipmanlarını seçebilmeniz için firmamızdan danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak ve sipariş taleplerinizi iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

FABO Beton Santralleri

FABO Global, beton üretimi için gerekli olan hazır beton tesisi konusunda sektörün önde gelen markaları arasındadır. FABO ürünleri bugün, dünyanın farklı kıtalarında farklı coğrafyalarda firmalar tarafından güvenle kullanılan ürünlerdir. Tamamen FABO mühendisleri tarafından tasarlanan kırma tesisleri de yine FABO Global güvencesiyle satışa sunulmaktadır.

En zorlu coğrafyalarda, en zorlu projelerde görev alacak şekilde FABO Global beton santralleri, uzun yıllar sorunsuz kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Birlikte çalıştığı firmalara beton santrali ve konkasör tesisi hususunda akılcı çözümler sunan FABO Global İzmir Yazıbaşı Sanayi Bölgesinde 12.000m² kapalı 10.000m² açık alanda ve İzmir Torbalı Sanayi Bölgesinde 18.000m² kapalı 15.000m² kapalı alanda 3. fabrikasını inşa etmiş olup, toplamda 65.000m² üretim tesisleriyle beton santrali ve konkasör tesisi imalatına devam etmektedir.

Beton Santrali
FABO Sabit Beton Santrallerinin Avantajları

Dünya standartlarında beton santrali üretimi gerçekleştiren FABO Global ürünleri, uzun yıllar kullanılabilen dayanıklı yapıları ve kurumsal yapının verdiği güvenle birlikte çalıştığı firmalara değer katma amacındadır. Bu yüzden gerçekleştirdiği her projeyi titizlikle ele alır ve yılların verdiği tecrübeyle her zaman daha iyisini yapma amacındadır.

FABO Global beton santrallerinin sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Yüksek kapasiteli düşük maliyetli olması
 • Dünya standartlarında beton üretimi yapabilmesi
 • Dayanıklı yapısı ve kaliteli malzemesiyle uzun süre kullanım imkânı
 • Montaj, demontaj ve bakım için destek kolaylığı
 • Bilgisayar destekli kolay kullanım
 • Yedek parça temini ve teknik servis kolaylığı
 • Farklı mikser opsiyonlarıyla ihtiyaca yönelik beton üretimi
 • CE standartlarına uygun ürünler
Beton Santrali Ürünlerimiz
Power Mix Serisi Sabit Beton Santrali Teknik Özellikleri
Üretim Kapasitesi 200 m3/h – 60m3/h Agrega Bunkeri 4 x 45 m3 – 4 x 12 m3
Agrega Tartım 11000 Kg – 2500kg Yükleme Şekli BANTLI
Mikser Kapasitesi 6.3 m3 – 1.0 m3 Mikser Tipi ÇİFT MİLLİ – PAN
Çimento Tartım 2500 KG – 600Kg Su Tartım 1500 kg – 250 kg
Katkı Tartım 2×50 L – 1×30 L Kontrol Sistemleri Siemens,ABB (PLC-PC)
Kontrol Kabini DAHİL Helezon Çapı Ø 323mm – Ø 168mm

*Tablo içerisinde En Yüksek ve En Düşük değere sahip ürün bilgileri yer almaktadır.

Turbo Mix Serisi Mobil Beton Santrali Teknik Özellikleri
ÜRETİM KAPASİTESİ 150 m3/h – 60 m3/h AGREGA BUNKERİ 4 x 30 m3 –

4 x 10 m3

MİKSER TİPİ TWİN ŞAFT – PAN/SINGLE/TWİN MİKSER KAPASİTESİ 4.5 m3 – 1000/1500 L
AGREGA TARTIM 8800 kg – 2500 kg ÇİMENTO TARTIM 2000 kg –

500 kg

SU TARTIM 1300 kg – 200 kg KATKI TARTIM 2×50 L –

1×30 L

KONTROL SİSTEMLERİ SİEMENS VEYA ABB KONTROL KABİNİ DAHİL
HELEZON ÇAPI Ø 323mm –

Ø 219mm

KOMPRESÖR DAHİL

*Tablo içerisinde En Yüksek ve En Düşük değere sahip ürün bilgileri yer almaktadır.

FABO Kırma Eleme ve Beton Santralleri İmalat Pazarlama San. ve Ltd. Şti. olarak
20 yıllık tecrübemiz ile alanında en iyi hizmeti sunmaktayız.
Beton Santrali
Fabo Makina

85 Ülkeye ihracat sağlayan ve her geçen gün sınırlarını büyülten bir firma olarak %100 yerli malı üretim yapmaktayız.