Beton santrali inşaat sektörü ve yapı sektörü gibi hazır beton ihtiyacı duyulan alanlara beton tedariki yapabilmek için tasarlanan makineler bütünüdür. Hazır beton günümüzde inşaat ve yapıların temel malzemesini oluşturması bakımından birçok sektör için oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Beton santrali kum, çakıl, çimento ve su gibi malzemeleri belli oranlarda birleştirip bazı işlemlerden geçirerek hazır beton üretimini gerçekleştirir. Bu işlem için farklı görevlere sahip birçok makine ve ekipmanın bir arada senkronize bir şekilde çalışması gerekir.

Beton Santrali Çeşitleri

Beton santralleri, inşaat piyasasının ihtiyaç duyduğu hazır beton üretiminin gerçekleştiği büyük tesislerdir. Bu tesislerde konkasör tesisleri yardımıyla elde edilen agrega, çimento ve su belli oranlarda birleştirilerek hazır beton üretilmektedir. Beton santrali yapının olduğu proje alanına monte edilebildiği gibi farklı bir yerde üretilip proje alanına da nakledilebilmektedir. Bu yüzden firmaların farklı ihtiyaçlarına yönelik farklı beton santrali çeşitleri bulunmaktadır.

Günümüzde üretimi gerçekleştirilen beton santralleri 3 farklı yapıda tasarlanmaktadır. Bunlar;

 • Sabit beton santrali
 • Mobil beton santrali
 • Kompakt beton santrali

Her biri farklı bir ihtiyacı karşılamak için tasarlanan beton santrali çeşitlerinin her biri kendisine has özellikleri bulunan santrallerdir.

Mobil Beton Santrali

Mobil beton santrali ihtiyaç halinde beton santralinin daha kolay hareket edebilmesi amacıyla tasarlanan seyyar beton santrali çeşididir. Mobil beton santralleri, bir yerden başka bir yere kolayca nakliye edilebilecek bir mobil gövde üzerine inşa edilir. Böylece proje bitiminde veya proje sahası değişiminde firmaların nakliye giderlerini minimuma iner. Nakliye kolaylığının yanında demonte ve monte edilmesi de diğer beton santrallerine oranda daha rahat bir şekilde yapılabilen mobil beton santralleri kullanım açısından da firmalara kolaylıklar sağlamaktadır.

Mobil beton santralleri genelde daha küçük ve orta ölçekli projeler için tercih edilmektedir. Çünkü; mobil şasi üzerinde inşa edildikleri için sabit beton santralleri kadar büyük bir yapıda tasarlanmaz. Bu yüzden küçük ölçekli projeler ve çalışma sahası değişen, kısa dönemli projeler için ideal çözümler sunar.

Mobil Beton Santrali Avantajları

Mobil beton santralleri hem kolay kurulumu yapılabilen hem de rahatça nakliye edilebilen bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri sebebiyle kullanıcı firmalara önemli avantajlar sağlamaktadır.

Mobil beton santrallerinin sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Deniz yolu ya da karayoluyla kolayca nakliyesi gerçekleştirilebilir ve kolayca çalışır hale getirilebilir
 • Daha küçük alanlarda çalışabilir
 • Montaj ve demontaj kolaylığına sahiptir
 • Firmaların nakliye giderlerini düşürür
 • Düşük yatırım maliyetine sahiptir
 • Proje sahasında oluşabilecek problemlere karşı esnek çözümler sunar
 • Mobil beton santrallerinin bakımı kolayca yapılabilir
 • Herhangi bir lisanslama ya da izin gerektirmez

Sabit Beton Santrali

Sabit beton santrali piyasada kullanılan en eski beton santrali türüdür. Adından anlaşılacağı üzere üretim yapılması planlanan sahaya monte edilen, yüksek üretim kapasitesine sahip oldukça güçlü tesislerdir. Uzun yıllar aynı alanda yüksek performansta hazır beton yapılması için tasarlanan sabit beton santralleri, farklı kapasite ve modellerde üretilebilmektedir.

Saatte ortalama 30 ila 200 m3 beton üretimi yapabilen sabit beton santralleri genellikle büyük ölçekli ve yüksek performans gerektiren projeler için tercih edilmektedir. Verimliliği ve üretim kapasitesi diğer beton santrali çeşitlerine göre en yüksek olan beton santrali çeşididir.

Sabit Beton Santrali Avantajları

Beton santrallerinin, farklı yapılarda tasarlanmasının sebebi hazır beton ihtiyacı duyan firmaların farklı coğrafyalarda, farklı proje modelleri gerçekleştirmeleridir. Sabit beton santralleri de bu bağlamda yüksek performans gerektiren projelerde önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bunlar;

 • Sabit beton santralleri ticari beton üretimi yapan firmaların ihtiyaçlarını karşılar.
 • Sabit veton santralleri proje alanına sabitlendiği için çevresel koşullara dayanıklıdır
 • Uzun yıllar yüksek performansta işlem yapabilir
 • Sabit beton santralleri, üretim kapasitesi bakımından daha avantajlı olmaktadır.
 • Farklı proje sahalarında beton üretimi yapılmayacaksa sabit beton santralleri tercih edilmelidir.
 • İhtiyaç halinde makine ve ekipmanların kapasitesi artırılabilir.

Kompakt Beton Santrali

Kompakt beton santrali, kum çakıl, kırılmış taş, çimento ve su gibi malzemeleri belli oranlarda birleştirerek onları karıştıran; böylece beton elde edilmesini sağlayan kompakt yapıdaki beton tesisi türüdür. Kompakt beton santralleri firmaların ihtiyaçlarına göre tasarlanan beton santrali çeşitlerindendir. Bu santraller, mobil beton santrali ve sabit beton santralinin birleşimi şeklinde tasarlanmıştır. Mobil beton santrallerinin kolay kurulum ve kolay nakliye imkânını sabit beton santrallerinin yüksek performansı ile birleştiren bir yapıya sahiptir. Bu açıdan firmalara farklı avantajlar sağlamaktadır.

Kompakt beton santralleri işlevsel bir yapıya sahiptir. Hem orta ölçekli projelerde hem de büyük ölçekli projelerde yüksek performansı ve kompakt yapısı sayesinde tercih edilen beton santrali türü oldukça kullanışlı özelliklere sahiptir.

Kompakt Beton Santrali Avantajları

Kompakt beton santralleri hem mobil hem de sabit beton santrallerinin avantajlarını bir arada bulunduran çok işlevsel beton santralleridir. Kolayca nakliye edilebilen ve kısa sürede üretime hazır hale getirilen bu santraller firmalara hem maliyet açısından hem de verimlilik açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Bunlar:

 • Firmaların lojistik maliyetini azaltır
 • Üretilen betonun taşınması esnasında olası gecikmelerin önüne geçer, zamandan tasarruf sağlanır.
 • Birçok farklı projede başarılı sonuçlar verir
 • Firmaların montaj demontaj ve bakım giderlerini düşürür
 • İşletme ve nakliye giderlerinin büyük oranda düşürülmesine ve kârlılık oranının arttırılmasına yardımcı olur.

FABO Beton Santralleri

FABO Global, beton üretimi için gerekli olan hazır beton tesisi konusunda sektörün önde gelen markaları arasındadır. FABO ürünleri bugün, dünyanın farklı kıtalarında farklı coğrafyalarda firmalar tarafından güvenle kullanılan ürünlerdir. Tamamen FABO mühendisleri tarafından tasarlanan kırma tesisleri de yine FABO Global güvencesiyle satışa sunulmaktadır.

En zorlu coğrafyalarda, en zorlu projelerde görev alacak şekilde FABO Global beton santralleri, uzun yıllar sorunsuz kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Birlikte çalıştığı firmalara beton santrali ve konkasör tesisi hususunda akılcı çözümler sunan FABO Global İzmir Yazıbaşı Sanayi Bölgesinde 12.000m² kapalı 10.000m² açık alanda ve İzmir Torbalı Sanayi Bölgesinde 18.000m² kapalı 15.000m² kapalı alanda 3. fabrikasını inşa etmiş olup, toplamda 65.000m² üretim tesisleriyle beton santrali ve konkasör tesisi imalatına devam etmektedir.

FABO Sabit Beton Santrallerinin Avantajları

Dünya standartlarında beton santrali üretimi gerçekleştiren FABO Global ürünleri, uzun yıllar kullanılabilen dayanıklı yapıları ve kurumsal yapının verdiği güvenle birlikte çalıştığı firmalara değer katma amacındadır. Bu yüzden gerçekleştirdiği her projeyi titizlikle ele alır ve yılların verdiği tecrübeyle her zaman daha iyisini yapma amacındadır.

FABO Global beton santrallerinin sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Yüksek kapasiteli düşük maliyetli olması
 • Dünya standartlarında beton üretimi yapabilmesi
 • Dayanıklı yapısı ve kaliteli malzemesiyle uzun süre kullanım imkânı
 • Montaj, demontaj ve bakım için destek kolaylığı
 • Bilgisayar destekli kolay kullanım
 • Yedek parça temini ve teknik servis kolaylığı
 • Farklı mikser opsiyonlarıyla ihtiyaca yönelik beton üretimi
 • CE standartlarına uygun ürünler

Beton Santrali Ürünlerimiz

Power Mix Serisi Sabit Beton Santrali Teknik Özellikleri

Üretim Kapasitesi 200 m3/h – 60m3/h Agrega Bunkeri 4 x 45 m3 – 4 x 12 m3
Agrega Tartım 11000 Kg – 2500kg Yükleme Şekli BANTLI
Mikser Kapasitesi 6.3 m3 – 1.0 m3 Mikser Tipi ÇİFT MİLLİ – PAN
Çimento Tartım 2500 KG – 600Kg Su Tartım 1500 kg – 250 kg
Katkı Tartım 2×50 L – 1×30 L Kontrol Sistemleri Siemens,ABB (PLC-PC)
Kontrol Kabini DAHİL Helezon Çapı Ø 323mm – Ø 168mm

*Tablo içerisinde En Yüksek ve En Düşük değere sahip ürün bilgileri yer almaktadır.

Turbo Mix Serisi Mobil Beton Santrali Teknik Özellikleri

ÜRETİM KAPASİTESİ 150 m3/h – 60 m3/h AGREGA BUNKERİ 4 x 30 m3 –

4 x 10 m3

MİKSER TİPİ TWİN ŞAFT – PAN/SINGLE/TWİN MİKSER KAPASİTESİ 4.5 m3 – 1000/1500 L
AGREGA TARTIM 8800 kg – 2500 kg ÇİMENTO TARTIM 2000 kg –

500 kg

SU TARTIM 1300 kg – 200 kg KATKI TARTIM 2×50 L –

1×30 L

KONTROL SİSTEMLERİ SİEMENS VEYA ABB KONTROL KABİNİ DAHİL
HELEZON ÇAPI Ø 323mm –

Ø 219mm

KOMPRESÖR DAHİL

*Tablo içerisinde En Yüksek ve En Düşük değere sahip ürün bilgileri yer almaktadır.

FABO Kırma Eleme ve Beton Santralleri İmalat Pazarlama San. ve Ltd. Şti. olarak
18 yıllık tecrübemiz ile alanında en iyi hizmeti sunmaktayız.
Fabo Kırma Eleme Tesisleri Beton Santralleri
Fabo Makina

85 Ülkeye ihracat sağlayan ve her geçen gün sınırlarını büyülten bir firma olarak %100 yerli malı üretim yapmaktayız.

Menü