Hazır Beton Karıştırma Tesisi

Hazır beton karıştırma tesisi kum, çakıl, taş, çimento ve su gibi malzemelerin istenilen oranlarda bir araya getirilmesiyle beton santralinde veya mikserde karıştırılması ile elde edilen betonun üretildiği tesislerdir.

Hazır beton karıştırma tesisi en çok inşaat sektöründe kullanılmakla birlikte yapım sektöründe ihtiyaç duyulan betonun üretimi de bu tesislerde yapılır.

Hazır Beton Karıştırma Tesisi Nedir?

Hazır beton tesisleri beton yapımı için gerekli kum, çimento, agrega ve su gibi malzemelerin bir araya getirildiği, birbiriyle karıştırıldığı ve böylece beton elde edildiği santrallerdir.  Beton mikseri, otomasyon sistemi, agrega kovası, çimento silosu, besleme bandı, agrega bunkeri ve agrega tartı bandı gibi ekipmanlardan oluşan beton santralleri yapı özelliğine göre iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar mobil beton karıştırma tesisi ve sabit beton karıştırma tesisidir.

Mobil Beton Karıştırma Tesisi

Mobil beton karıştırma tesislerinin en önemli özelliği beton karışımını ve üretimini sağlayan tüm ekipmanların taşınabilir bir gövde üzerine kurulu olmasıdır. Taşınabilir gövde tasarımına sahip beton santralleri kolay nakliye edilebilmesi sayesinde tek bir tıra yüklenerek taşınabilmektedir. Taşınma maliyeti düşük olan mobil beton santralleri ayrıca montaj ve demontaj kolaylığıyla da şirketlerin maliyetini düşürür, uzun vadede kârlılık sağlarlar.

Mobil beton karıştırma tesislerinin öne çıkan diğer avantajları ise şu şekildedir:

  • Herhangi harici bir güç kaynağı olmadan da çalışabilme
  • Kurulum esnasında vince ihtiyaç duymadan, kolayca üretime hazır hale gelebilme
  • Şantiyede fazla alan kaplamadığı için dar çalışma sahalarında da rahatlıkla kullanma
  • Kolay demontaj edilebilme

Sabit Beton Karıştırma Tesisi

Sabit beton karıştırma tesisi, yüksek kapasitede üretim yapma özelliğine sahip, sabit bir gövde üzerine inşa edilen santrallerdir. Uzun zaman aynı çalışma sahasında faaliyet gösteren projeler için çok iyi verim alınan bu tesisler, saatte ortalama 30 ile 200 m3 arasında beton üretimi yapabilmektedir. Firmaların sektörüne ve ihtiyaçlarına göre farklı mikser seçenekleri bulunur.

Sabit beton karıştırma tesislerinin öne çıkan diğer avantajları ise şu şekildedir:

  • Yüksek kapasitede daha fazla beton üretimi
  • Bilgisayarlı otomasyon sistemiyle kolay kullanım
  • Ekstra mikser seçeneği ile çeşitli tiplerde beton elde etme olanağı
Menü