Susuzlandırma eleği kaliteli kum elde etmek için tasarlanmış bir taş kırma ve eleme tesisi ekipmanıdır. Su yardımıyla kumun üzerindeki organik maddelerin temizlenmesini sağlayan elek, agreganın beton yapımında kullanılabilecek kalitede temizlenmesini sağlar.

Susuzlandırma eleği konkasör tesisleri için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çünkü; kumun temizlenmesini sağlayan yıkama işleminden sonra nemli bir hale gelen kumun kullanıma hazır kuru hale gelmesi uzun zaman alır. Ayrıca stok maliyetlerini de yükseltir.

Susuzlandırma Eleği Nedir?

İnşaat ve yapı sektörleri için gerekli olan beton; belli oranlarda kum, çimento ve suyun bir araya getirilerek karıştırılması sonucu elde edilen bir bileşendir. Çimento yapımı için gerekli olan temel malzeme olan kum, konkasör tesisi de denilen taş kırma ve eleme tesislerinde üretilmektedir. İri boyutlu taşların kırılmasıyla elde edile kumun çimento yapımında kullanılabilecek kalitede olması için de bazı standartlara sahip olması gerekir.

Bu standartların sağlanabilmesi için de kumun bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Beton yapımı için uygun kumun kırılarak küçük parçalara ayrışması haricinde ayrıca elenmesi ve temizlenmesi gerekir. İşte, konkasör tesislerinde kumun kalitesini yıkadıktan sonra kurutarak artmasını sağlayan ekipman susuzlandırma eleğidir.

Susuzlandırma Eleği Nedir?

Susuzlandırma Eleği Çalışma Prensibi

Susuzlandırma ünitesinin temel görevi yıkanmış kumun kısa sürede temizlenerek kurumasını sağlamaktır. Bu işlemi yağma prensibi şu şekildedir;

 • Yıkanan kum öncelikle eğimli poliüretan panellerin üzerine gönderilir
 • Malzeme iki adet vibromotor aracılığıyla malzeme 5 derecelik eğim doğrultusunda yukarı doğru hareket ettirilir
 • Malzeme yukarı tırmanırken su olduğu yerde kalır
 • Burada bir havuz oluşturur
 • Böylece su ve kuma yapışan diğer organik bileşenler elekten dışarı atılır
 • Su da bir daha kullanılmak üzere sisteme gönderilir

Böylece elekten geçen kum susuzlandırılmış olarak kullanıma hazır hale gelir.

Susuzlandırma Eleği Nerelerde Kullanılır?

Kum yıkama ve susuzlandırma ünitesi, konkasör tesisinde kullanılan kırıcı aracılığıyla oldukça ince bir hale gelen kumu, kükürt, kil ve organik maddelerden eleyerek temizlemek için gerekli bir ekipmandır. Çünkü, kumun yapısı direk olarak elde edilmek istenen betonun kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden susuzlandırma ekipmanı kaliteli beton üretmek için gerekli olan kumun imal edilmesinde önemlidir.

Susuzlandırma üniteleri daha çok,

 • İnşaatlarda kullanılmak üzere üretilen kum üretiminin yapıldığı projelerde
 • Endüstriyel alanlarda kullanılan kum üretilen projelerde
 • Yapı sektöründe kullanılmak üzere kum üreten konkasör tesislerinde
 • Kaliteli beton kumu üretmek isteyen tesislerde

Kullanılmaktadır. Bu yüzden kullanım alanı oldukça geniş olan bu ekipmanın performansı tesisin kapasitesi açısından önemlidir.

Susuzlandırma Eleği Özellikleri

Susuzlandırma ünitelerinin temel özelliği yıkama işlemine tabii tutulan kumun tuttuğu ortalama %20 oranındaki suyu belli işlemlerden geçirerek kumdan tahliye etmektir. Aksi halde suyun kumdan arınması haftalar alabilen bir süreçtir. Bir yandan üretime devam eden tesis alanında stok problemi yaşanabilir.

Eleme ve yıkama sisteminin önemli bir parçası olan susuzlandırma ünitesinin diğer özellikleri şu şekildedir;

 • Kumun emdiği suyu kısa sürede tahliye eder
 • Kumun organik maddelerden arınmasını sağlar
 • Kumun saflık derecesini yükseltir
 • Daha kaliteli beton elde edilmesine olanak verir
 • Firmanın stok maliyetini düşürür
 • Elde edilen kumun mukavemetini artırır
 • İşlem sonucunda hafif nemli malzeme çıkar

FABO Susuzlandırma Elekleri

FABO kurulduğu günden bu yana sektördeki en kaliteli taş kırma ve eleme tesisleri ile beton santrallerini üretmek için çalışmaktadır. Konkasör tesisleri ve beton santrallerinin üretim ve tedarikinin yanında bu tesislerin daha verimli çalışmasını sağlayan ekipman üretimi de yapan FABO Global, piyasadaki en kaliteli ve sağlam susuzlandırma ünitelerini de imal etmektedir.

Alanında uzman ve geniş mühendis kadrosuyla konkasör tesisi ve konkasör tesisi ek ekipmanları üreterek birlikte çalıştığı iş ortaklarını her zaman en iyisini vadeden FABO, titreşimli elek ve susuzlandırma eleme sistemleri konusunda da oldukça iddialıdır. Fabo susuzlandırma makineleri, uzun kullanım ömrüne sahip güçlü makinelerdir.

Fabo Susuzlandırma Elekleri
FABO Susuzlandırma Eleklerinin Avantajları

FABO Susuzlandırma Eleklerinin Avantajları

Susuzlandırma sistemlerinde de konkasör tesislerinde de en önemli nokta; makinelerin üretimini veya tedarikini yapan firmadır. Oldukça yüksek maliyetlere sahip olan bu büyük tesislerin, iyi bir performans sergileyebilmesi için birçok özelliğe sahip olması gerekir. Bu özelliklerin başında da tesislerin kaliteli ürünleri uzman kişilerin üretmesi gelmektedir. Bu bağlamda FABO susuzlandırma ünitelerinin kullanıcı firmalara sağladığı avantajlar şu şekildedir;

 • Son teknolojik imkânlar dahilinde üretilir
 • Kumun hem sudan hem de kirden temizlenmesini sağlar
 • Konkasör tesisleriyle birlikte uyumlu ve yüksek performans sergilerler
 • Bakımları kolay ve rahat bir şekilde yapılabilir
 • Nakliye ve montaj süreçleri basittir
 • FABO garantisi ve güvencesi altındadır

Susuzlandırma Eleği Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Susuzlandırma ünitesi almak da diğer konkasör tesisi elemanlarını almak kadar önemlidir. Çünkü; konkasör tesisleri tek bir makineden değil, farklı birçok makine ve ekipmanın bir arada organize bir şekilde çalıştığı yapıda tasarlanır. Bu ekipmanların tek başına gösterdikleri performans kadar birbirleriyle birlikte oluşturdukları uyum da önemlidir.

Susuzlandırma ünitesi alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, eleğin kapasitesi, verimliliği kadar sağlamlığı ve uzun yıllar yüksek performansta üretim yapabilmesidir. Bu da ancak güvenilir bir firmadan temin edilerek yapılabilecek bir işlemdir. O yüzden susuzlandırma ünitesi alınırken, temini yapan firmanın ürettiği ürünler ve yaptıkları işler iyi incelenmeli, satın alma işlemi bu verilerden sonra gerçekleştirilmelidir.

Sabit Susuzlandırma Tesisi

Sabit susuzlandırma tesisleri, sabit tek bir gövde üzerinde tasarlanan ve kumun yıkama işleminden sonra sudan arındırılmasını sağlayan tesislerdir. FABO sabit susuzlandırma tesisi saatte ortalama 80 ile 120 ton arasında üretim yapma potansiyeline sahiptir. 5.6 metrekare eleme yüzeyine sahip susuzlandırma ünitesi, 8 derecelik bir eğime sahiptir.

Toptam ağırlığı 7500 kg olan tesis kolayca nakliye edilebilmenin yanında yine rahat bir kurulum imkânı da sağlamaktadır. (Ürünümüzü daha detaylı incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.)

Sabit Susuzlandırma Tesisi
Susuzlandırma Eleği Fiyatları

Susuzlandırma Eleği Fiyatları

Susuzlandırma ünitelerinin piyasada farklı modelleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Ürün temin edilmeden önce yıkanıp susulandırılmak istenen ürünün özellikleri iyice belirlenmeli, alınmak istenen ürünün özelliklerine göre susuzlandırma ünitesi alınmalıdır.

Biz FABO Global olarak, makine temininde bulunduğumuz firmalara satın alma öncesinde gereken tüm bilgilendirmeleri sağlıyor ve bu konuda onlara rehberlik ediyoruz. Susuzlandırma eleği fiyatları ve ürün hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü