Mobil Elek

Mobil elek sistemleri, mobil konkasör olarak bilinen taşınabilir taş kırma ve eleme tesislerinin temel ekipmanlarından biridir. Bu makineler; doğal taşların maden ocaklarından çıkartılarak agrega haline getirilmesi sürecinde önemli rol üstlenmektedir.

Mobil elek, dere yatağı veya madenlerden getirilen iri boyutlu taşların kırılma işlemine tabii tutulmasının ardından elde edilen malzemenin boyutuna göre sınıflandırılması görevini üstenirler. Elekler, kırılan taşları farklı abatlara göre birbirinden ayırarak aynı anda farklı boyutlarda birden fazla malzeme elde edilmesine olanak sağlar.

Mobil Elek Nedir?

Eleme sistemleri, konkasör tesislerinin eleme işlevini yerine getiren önemli tesis ekipmanlarındandır. Eleklerin temel görevi, taşların premier kırıcı, sekonder kırıcı veya tersiyer kırıcıdan çıktından sonra onları boyutlarına göre ayırmaktır. Agreganın nerede kullanılacağı onun boyutuna göre belirlenmektedir. Çünkü, yol yapımında veya inşaatlarda kullanılan kumun iriliği farklıdır.

Elekler birçok farklı modelde ve çeşitte tasarlanabilmektedir. Eleme sistemleri en temelinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; sabit elek ve mobil elektir. Mobil elekler, taşınabilir bir gövde üzerine kurulu eleme sistemleridir. Mobil yapıları sayesinde firmaların taşınma, montaj ve demontaj giderlerini önemli ölçüde düşüren bu elekler, günümüzde en çok tercih edilen elek türlerindendir.

Mobil Elekler Nerede Kullanılır?

Mobil eleme sistemleri hem nakliye kolaylıkları hem de yüksek performansta işlem yapabilme kabiliyetleri sayesinde çok yaygın bir kullanım alanına sahiptirler. Bunların başlıcaları;

 • Kısa dönemli projeler. Mobil eleme sistemleri, kısa süreli projelerde mobil konkasör tesisleriyle birlikte oldukça verimli ve düşük maliyetli kullanım sunarlar.
 • Farklı proje sahalarında. Mobil eleklerin nakliye ve montaj süreçleri kolay ve daha az masraflı olduğu için farklı sahalarda çalışan firmalara önemli ölçüde tasarruf sağlar.
 • Dar alanda yapılan projeler. Mobil eleme sistemleri, tek bir gövde üzerinde tasarlandığı için çalışma alanında çok az yer kaplayarak, çalışma alanından da tasarruf edilmesine olanak sağlar.
 • Farklı zemin ve arazilerde. Konkasör tesisleri dere yatağı, maden ocağı, baraj inşaatı gibi farklı arazilerde kurulabilmektedir. Mobil eleme sistemleri, tüm coğrafya ve arazilerde başarılı performans gösterebilen ekipmanlardır.

Mobil Elek Nasıl Çalışır?

Mobil Eleme sistemleri, taş kırma ve eleme tesislerinde taşların elenerek tasniflenmesini gerçekleştiren güçlü makinelerdir. Mobil elekler günümüzde genellikle titreşimli olarak tasarlanırlar. Konkasör tesislerine öncelikle maden ocaklarından veya dere yataklarından çıkartılan iri boyutlu taşlar kırılma işlemine tabi tutulur. İşlenen madenin türüne veya elde edilmek istenen malzemeye göre farklı işlevlere sahip olan kırıcılar taşları daha küçük parçalara ayırır.

Kırıcılarda işlenen taşlar, ardından besleyiciler aracılığıyla eleklere gönderilir. Elek yatağının üzerine aktarılan taşlar, burada eleğin farklı yönlere sistematik şekilde hareket etmesiyle üzerindeki deliklerden bir alt tabakaya iletilir. Deliklerden geçmeyen taşlar ise sistemden dışarı atılır. Birkaç kat olarak tasarlanabilen eleklerde alt tabakaya giden malzeme burada bir kez daha elenmeye maruz bırakılabilir. Böylece farklı boyutlarda birkaç malzeme elde edilir.

Titreşimli Elek Nedir?

Titreşimli Elek Nedir?

Titreşimli eleklerin kullanım amacı içerisine aktarılan taşların eleğin deliklerinden geçirilerek ayrıştırma işlemi yapmaktır. Konkasör tesislerinde kullanılan titreşimli elekler de içerisine gönderilen taşları, elde edilmek istenen ürüne göre farklı boyutlarda ayırarak sınıflandırılması sağlanır.

Titreşimli elekler, genel itibariyle helezon yaylar kullanılarak tasarlanır. Besleme bunkeri aracılığıyla yüzeyine aktarılan malzemenin elek üzerinde eşit olarak dağılmasını sağlar. Titreşim hareketleriyle elek yüzeyindeki ufak taşların alta geçirilmesi sağlanırken iri boyutlu taşlardan ayrışmış olur.

FABO Mobil Elek Sistemleri

FABO Global, sektördeki uzun yılların verdiği tecrübe, önemli ar-ge yatırımları, geniş mühendis kadrosuyla taş kırma ve eleme tesisleri ve beton santralleri piyasasının önde gelen uluslararası firmalarındandır. Kurulduğu günden yana konkasör tesisleri ve ekipmanlarının üretiminin yanında birlikte çalıştığı firmalara servis, yedek parça gibi hizmetler de sunan FABO, mobil elek sistemlerinde de en çok tercih edilen ve bilinen firmadır.

Tamamen FABO mühendisleri tarafından üretilen mobil eleme sistemleri, sert iklim şartlarında, farklı coğrafyalarda ve farklı proje sahalarında en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Günümüzün bilimsel olanakları kullanılarak, en son üretim teknolojileriyle geliştirilen FABO mobil eleme sistemleri; konkasör tesisleriyle en uyumlu şekilde çalışır ve yüksek kapasitede işlem yaparlar.

FABO Mobil Elek Avantajları

Mobil eleme sistemleri, agrega üretimi yapan firmalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Diğer eleklere oranla özellikle maliyetlerin düşürülmesinde önemli rol oynayan mobil eleklerin sunduğu başlıca avantajlar şunlardır;

 • Firmaların nakliye giderlerini düşürür
 • Montaj ve demontaj işlemleri daha az maliyetli ve daha kolaydır
 • Farklı proje sahalarında kolayca kullanılabilir
 • Yüksek kapasitede işlem yapabilme özelliğine sahip modelleri vardır
 • Maksimum miktarda malzemeyi ayrıştırmayı kolaylaştırır
 • Farklı proje sahalarına kolayca uyum sağlayabilen esnek bir tasarıma sahiptir
 • Otomasyon özelliği sayesinde 7/24 çalışma imkânı sunar

FABO mobil eleme tesisleri şunlardır:

FTS-1550- 2 Paletli Eleme Tesisi

FABO’nun yüksek mühendislik ürünlerinden olan FTS-1550-2 paletli mobil eleme tesisi saatte 150 ton ile 250 ton arasından üretim yapma kapasitesine sahiptir. Hidrolik motorlu paletli şasi üzerine tasarımı yapılan eleme tesisi, saatte 1 km mesafe kat edebilme özelliğine sahiptir.

FTS-1550-2 paletli mobil eleme tesisi şu ekipmanlardan oluşur;

 • Titreşimli Besleyici
 • Titreşimli Elek
 • Besleme ve Stok Konveyörleri
 • Kontrol Ünitesi
Crawler Screening Plant
Crawler Screening Plant

FTS-1550- 3 Paletli Eleme Tesisi

FABO mobil elek sistemleri arasından en çok tercih edilen modellerden biridir. FTS-1550-3 paletli mobil eleme tesisi zorlu arazi şartlarında kolaylıkla çalışabilecek ve mesafe kat edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Hemen hemen her iş sahasında görev alabilen paletli eleme tesisi, hidrolik şasi üzerine inşa edilmiştir ve saate 1 km mesafe gidebilmektedir. Saatte 250 ton ile 350 ton arasında üretim yapabilen FTS-1550-3 paletli mobil eleme tesisi şu ekipmanlardan oluşur;

 • Titreşimli Besleyici
 • Titreşimli Elek
 • Besleme ve Stok Konveyörleri
 • Kontrol Ünitesi

FABO Paletli Mobil Scalper Elek

FABO mühendisleri tarafından geliştirilen Paletli Scalper Mobil Elek, üretimden yüksek verim alınması ve çok yönlü üretim yapılabilmesi için tasarlanmıştır. Farklı amaçlarda kullanım olanağı sunan ağır hizmet tipi eleme sisteminin özellikleri şu şekildedir;

 • 2 katlı olarak kullanılabilir
 • Kırma işleminden önce de sonra da eleme yapabilir
 • Tek başına bağımsız bir sistem olarak kullanılabilir
 • En sert malzemeleri bile kolaylıkla ayrıştırabilir
 • Yüksek kapasitede üretim yaparak maliyetleri düşürür
Crawler Screening Plant

Mobil Elek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil elekler günümüzde çok farklı modellerde ve özelliklerde üretilmektedir. Hepsinin çalışma prensibi aynı olsa da konkasör tesisi ile çalışmasındaki uyum, ürün işleme kapasitesi, şasi yapısı ve tekerlek/palet gibi özelliklere göre farklılaşabilmektedir. Ayrıca mobil eleme sistemlerinin özellikleri genellikle belirli malzemelerin işlenmesine göre detaylanmaktadır. Bu yüzden mobil eleme tesisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Eleme sistemi alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar;

 • İhtiyaç duyulan malzemenin miktarı
 • Kırma işlemini yapacak konkasör tesisinin kapasitesi ve özellikleri
 • Projenin faaliyet süresi
 • Projenin yapısı ve özellikleri
 • İşlenecek malzemenin türü ve özellikleri
 • Projenin büyüklüğü
 • Elenecek malzemenin ıslaklık kuruluk durumu

FABO Global, birlikte çalıştığı iş ortaklarına sadece konkasör veya beton santrali temini ile kalmaz; onlara projelerine en uygun sistemlerin belirlenmesi, gerekli danışmanlıkların verilmesi, satış sonrası servis ve montaj desteği de veren bir firmadır. Anahtar teslim konkasör tesisi veya beton santrali hizmeti sunan FABO, firmalara ihtiyaç duyduğu her alanda gerekli yardımı yapmaktadır.

Mobil Elek Fiyatları

Mobil elekler, birbirinden farklı projelerde görev alabilecek şekilde farklı modellerde üretilmektedir. Her modelin kendine has özellikleri ve avantajları vardır. Eleme sistemi belirlenirken de tüm bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Mobil elek fiyatları da eleme sisteminin özelliklerine göre belirlenmektedir. Mobil elek fiyatları hakkında detaylı bilgi için FABO Global ile iletişime geçebilirsiniz.

Menü