Titreşimli Elek

Titreşimli elek kırma ve eleme tesisi olarak bilinen konkasör tesislerinde eleme işlemini gerçekleştiren ekipmanıdır ve konkasör tesisinde mutlaka bulunmalıdır.

Titreşimli elek dere yatağından ve maden ocaklarından çıkartılan taş ve madenlerin kırılma işleminden sonra ortaya çıkan malzemenin boyutlara göre ayrıştırılması görevini üstelenir.

Titreşimli Elek Nedir?

Taş kırma eleme ve yıkama tesisleri, günümüz yapı sektörünün temel ihtiyacı olan kumun üretiminin gerçekleştiği büyük ve gelişmiş tesislerdir. Bu tesislerde doğadan çıkartılan taş ve cevherler birçok işlemin ardından saf kum haline getirilir. Bu süreç birçok farklı makine ve ekipmanın bir arada çalışmasıyla mümkün olur. Konkasör tesislerinde taşların kırıldıktan sonra boyutlarına göre tasniflenmesi görevini üstelenen ekipman elektir.

Piyasada birçok farklı elek türü olmasına rağmen günümüzde en iyi verim alınan ve en çok tercih edilen elek türü titreşimli eleklerdir. Genelde helezon yaylar kullanılarak tasarlanan titreşimli elek, besleme bunkeri ile yüzeyine aktarılan malzemenin elek üzerinde eşit olarak dağılmasını sağlar. Titreşim hareketleriyle elek yüzeyindeki ufak taşların alta geçirilmesi sağlanırken iri boyutlu taşlardan ayrışmış olur.

What is Vibrating Screen?

Titreşimli Elek Çalışma Prensibi

Tüm eleklerin kullanım amacı içerisine veya üzerine atılan maddenin eleğin deliklerinden geçirilerek ayrıştırma işlemi yapmaktır. Konkasör tesislerinde kullanılan titreşimli elekler de içerisine gönderilen taşları, elde edilmek istenen ürüne göre birbirinden ayırarak sınıflamasını sağlar.

Titreşimli eleğin delik (göz) açıklığından küçük olan malzeme elekten geçerek elek perdesinin alt katmanına geçer ve elek altı olarak adlandırılır. Elek deliklerinden geçmeyen daha iri boyutlu malzeme ise elek perdesinden geçmeden sistemden tahkiye edilir ve elek üstü olarak adlandırılır. Günümüzde kullanılan titreşimli elekler genellikle birçok farklı kattan oluşmaktadır. Her katta elek perdesini taşıyan kasalar bulunur. Eğer malzeme bulunduğu kattaki elek perdesinden geçebilecek boyuttaysa bir alt kata düşer, elek perdesinden geçemeyecek büyüklükte ise o katın sonundan sistemden tahliye edilir. Böylece büyüklüklerine göre farklı sınıflara ayrılan malzeme eleğin tahliye noktasındaki oluk vasıtasıyla her kattan gelen malzemeyi ayrı ayrı bir şekilde sonraki aşamaya gönderir.

Çalışma Prensibine Göre Titreşimli Elek Türleri

Titreşimli eleklerin piyasada tasarım türüne, çalışma prensibine, kullanılan elek malzemesine göre farklı çeşitleri vardır. Eleklerin eleme işlemini yaparken elek perdesinin eğim açısına göre iki gruba ayrılır. Bunlar;

 • Açılı Elek: günümüzde en yaygın kullanım alanına sahip eleklerdendir. Açılı eleklerin eğim oranı genelde 15° ile 30° arasında değişebilmektedir. Açılı eleklerin eksantrik ağırlıkları değişebilir. Bu ağırlık miktarı artırılırsa yüksek azaltılırsa düşük strok elde edilir.
 • Yatay Elek: Yatay elekler, yere paralel yapıda tasarlanır ve eliptik hareket yapar. Yatak eleklerin delik (göz) açıklığı daha geniş olduğu için daha istenilen boyuttaki malzemenin elde edilmesini sağlayarak eleme sisteminden alınan verim artmasına olanak sağlar.
Types of Vibrating Screen In Terms Of Working Principle
What is Dewatering Screen?

Susuzlandırma Eleği Nedir?

Susuzlandırma eleği, yıkama gerektiren uygulamalarda kumu susan ayrıştırmak için kullanılan ekipmandır. Yıkama işleminden sonra suyun süzülmesini sağlayan bu elekler, vibrasyon motorları kullanılarak hareket ettirilir ve hareketleri doğrusaldır.

Birbirine zıt yönde hareket eden iki adet vibrasyon motoru aracılığıyla titreşim hareketini yapan susuzlandırma eleğinde su elek deliklerinden süzülürken elek üstü malzeme tahliye sistemine iletilir. Diğer elek türlerine oranla daha yüksek G kuvvetine sahip bu eleklerin çalışma devri genellikle dakikada 1.000 ile 1.500 arasındadır.

Titreşimli Elek Nerede Kullanılır?

Titreşimli elekler, genel olarak elde edilmek istenilen saf ürünün üretilebilmesi için maden ve taşların boyutlarına göre ayrılması için kullanılan makinalardır. Çünkü; elde edilen nihai ürün olan kumun yaygın bir kullanım alanı bulunmaktadır ve her alanda kullanılan kumun irilik derecesi farklıdır. Bu yüzden taş kırma ve eleme tesislerinde önemli bir görev üstlenmektedir. Titreşimli eleklerin kullanıldığı alanlar şunlardır;

 • Taş ve madenlerin istenilen farklı boyutlarda üretilmesinde
 • Susuzlandırma eleğiyle sudan arındırılmak istenen malzemenin süzülmesinde
 • Ürün içerisinde istenmeyen bitki vb atıkların uzaklaştırılmasında
Where to Use the Vibrating Screen?
Polyurethane Vibrating Screen

Poliüretanlı Titreşimli Elek

Poliüretan, karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir. Esnekliği ve dayanıklılığı ile son dönemlerde birçok sektörde kullanılan poliüretan, titreşimli eleklerde de kullanılmaktadır. Bu ızgaraların poliüretan yapısı sayesinde gürültüyü etkili bir şekilde azaltmakta ve taş eleme, yayma işlemlerinin etkinliğini artırmaktadır. Poliüretan yüzey yoğun kullanımlara rağmen az aşınmaya uğrar ve dayanıklılığını korur bu neden ile uzun ömürlüdür aynı zamanda çakıl, taş kumu ve madenleri hem kuru hem de ıslak olarak ayırabilir.

FABO poliüretanlı titreşimli elek modelini buradan inceleyebilirsiniz.

FABO Titreşimli Elekleri

FABO Global uzun yıllardır konkasör ve beton santrali imalatı, kurulumu konusunda firmaların ihtiyaç duydukları her alanda onlara akılcı çözümler üreterek işlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Sektördeki uzun yılların verdiği birikim ve tecrübeyle kaliteli konkasör tesisi ve ekipmanlarını tedarik eden FABO, titreşimli elek modelleriyle de birlikte çalıştığı firmalara gerekli desteği vermektedir.

Yatay veya eğilimli olarak üretilen FABO’nun hem sabit hem de mobil titreşimli elek modeleri şunlardır;

 • TE-1650 Titreşimli Elek
 • TE-2060 Titreşimli Elek
 • Poliüretanlı Titreşimli Yıkamalı Elek
 • TE-2460 Titreşimli Elek
 • TE-2270 Çift Milli Elek
 • Titreşimli Yatay Elek

FABO Titreşimli Elek Avantajları

FABO Global, kırma ve eleme tesisi projelerinde firmaların ihtiyacına uygun konkasör tesisi ve ekipmanı seçiminde gerekli tüm destekleri sağlamaktadır. Sadece satış anında değil; satış sonrası gerekli bakımların yapılması, arıza durumunda gerekli servis veya yedek parça desteğinin verilmesi FABO’nun firmalara sunduğu avantajlar arasındadır.

FABO titreşimli elek sistemlerinde de firmaların elde etmek istediği malzemenin cinsi ve boyutu hususunda onların ihtiyacı olan titreşimli elekleri seçmesinde destek olmaktadır. Avrupa standartlarında üretimi yapılan FABO Titreşimli Eleklerin sunduğu diğer avantajlar ise;

 • Güvenli ve son teknoloji ürünlerdir
 • Firmalara nakliye ve kurulum kolaylığı sağlanmaktadır
 • Titreşimli elekler tasarımı maliyeti düşürmeye yönelik sağlam ve kolay kullanılabilir şekilde imal edilirler.
 • Farklı elek modelleri arasından doğru seçim yapılırsa verimlilik artar.
 • Bakım maliyeti oldukça düşüktür. Kolay tamir edilebilir. Üretici firmadan yedek parçalar da kolaylıkla temin edilebilir.
Vibrating Screen Prices

Titreşimli Elek Fiyatları

Titreşimli eleklerin fiyatı belirlenmeden önce yapılması gereken şey, firmanın çıkararak işlediği ve işlem sonunda elde etmek istediği malzemenin özellikleri belirlenip ona göre titreşimli elek seçimi yapılmalıdır. Bu aşamada FABO olarak, firmalara gereken tüm danışmanlık işlemlerini sağlamaktayız.

Firma kendi projesine en uygun titreşimli eleği belirledikten sonra titreşimli elek sistemi için bizimle iletişime geçip konu hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Menü