Sabit ve Mobil Beton Santrali Arasındaki Farklar

Bu yazımızda sabit ve mobil beton santrali arasındaki farklar konusuna değineceğiz. Aynı işlevlere sahip olsalar da farklı özellik ve avantajlara sahip olan bu iki beton santrali tipinden hangisinin, hangi durumda tercih edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Sabit ve mobil beton santrali arasındaki farklar özellikle sektör çalışanları tarafından tüm ayrıntılarıyla bilinmelidir. Çünkü işletmelerin kar oranlarını arttırabilmeleri, büyük yatırımlarla alınan bu makinelerin doğru bir şekilde seçilmesine bağlıdır.

Sabit ve Mobil Beton Santrali Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sabit ve mobil beton santrali arasındaki farklar, farklı müşteri tabanlarına hitap etmelerini sağlar. Mobil beton santrali, genel olarak beton sektöründe bulunmayan fakat projeleri gereği beton üretmeyi tercih eden firmalar tarafından tercih edilmektedir. Sabit beton santrali ise üretim hacimleri daha yüksek olduğu için sürekli olarak beton imalatı yapan sektör firmalarının tercihi olmaktadır.

  • Sabit beton santralleri daha büyük boyutlara sahiptir, dolayısıyla daha geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Mobil beton santralleri ise daha küçük alanda faaliyet gösterebilirler.
  • Mobil beton santralleri tek bir tıra yüklenerek kolayca taşınabilirler.
  • Sabit santraller yüksek hacimli beton ihtiyacı durumunda daha avantajlıdır. Üretim hızı ve kalitesi bakımından mobil santrallere göre daha iyidir. Mobil santraller ise düşük hacimli beton üretimi için daha elverişlidir.
  • Sabit beton santrallerinin kurulumu, taşınması vb. aşamaları maliyetlidir. Mobil santraller ise proje sahasına geldikten 1 – 2 saat içerisinde faaliyete geçebilirler.

Beton Santrali Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabit santraller de mobil santraller de ileri seviye teknolojiye sahip, işlevsel tesislerdir. Aynı amaçla kullanılabilirler ve ikisinde de aşağıdaki ekipmanlar mevcuttur:

  • Besleme bunkeri
  • Agrega tartım hunisi
  • Konveyör
  • Çimento kantarı
  • Karıştırma ünitesi
  • Kontrol paneli

İki tip beton santrali arasında seçim yaparken firmanın ihtiyaçlarına, bütçesine ve uzun dönemli mali hesaplara dikkat etmek gerekir. Farklı ülkelerin farklı kriterleri olabildiği için konu ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Bazı ülkelerde çevresel etkinin minimuma indirilmesi için standartlar bulunmaktadır. Böyle ülkelerde mobil santralleri tercih etmek daha iyi olabilir.

Yeni Jenerasyon Beton Santrali: Kompakt Beton Santralleri

Kompakt santraller, sabit ve mobil beton santrallerinin avantajlı özelliklerini bir araya getiren yeni jenerasyon santral tipidir.

Hem yüksek verimliliğe hem de kolay taşınabilir özelliğe sahiptir. Kurulum süresini azaltırken işletme ve yatırım maliyetlerini de büyük oranda düşürür.

30 m3’ten 200m3’e kadar kapasiteleri bulunan kompakt santraller, son zamanların en gözde tesislerindendir.

Menü