Hangi Kırma Tesisi Daha İyidir?

Hangi kırma tesisi daha iyidir?”, “Maden ocağı için en uygun kırıcı tipi hangisidir” gibi sorular, sektöre yeni girenlerin en çok merak ettiği konular. Aslında doğru soru, “Hangi kırıcı tipi, hangi materyal için daha doğrudur?” şeklinde olmalıdır.

Görüldüğü gibi, “Hangi kırma tesisi daha iyidir?” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu yazımızda, kırma eleme tesisi satın almak isteyen ve faaliyet gösterdiği alana en uygun kırıcı çeşidini bulmaya çalışan firma sahiplerine yardımcı olmaya çalışacağız.

Taş Ocağı İçin Hangi Kırma Tesisi Daha İyidir?

Taş ocağı için hangi kırma tesisleri daha iyidir?” sorusuna geçmeden önce, taş ocağında kullanılabilecek kırıcı çeşitleri hakkında biraz bilgi verelim.

Kırıcı çeşitleri, kırma prensipleri, farklı besleme ve boşaltma boyutlarına göre üretilirler. Buna göre:

  • Çeneli kırıcı: Kaba malzeme için primer kırıcı olarak ya da üçüncül kırma işlemi için kullanılabilir. Kaba malzeme için kullanılan besleme boyutu 125 mm – 1020 mm arasında değişirken üçüncül malzeme için bu aralık 125 mm – 250 mm’dir.
  • Dik milli kırıcı: Genelde, inşaatlarda kullanılacak kum malzemesinin elde edilmesi için kullanılırlar.
  • Darbeli kırıcı: Kireçtaşı ve kömür gibi kırılgan malzemeler için daha uygundur.
  • Konik kırıcı: İkincil, üçüncül ve kuaterner uygulamaların tamamına uygun oldukları için sert kaya kırma konusunda en çok tercih edilen konkasör tipidir.

En Doğru Konkasör Nasıl Seçilir?

Operasyonunuza uygun kırma tesisini seçerken her aşamada ayrıntılı bir ihtiyaç analizi yapmak çok önemlidir.

İlk olarak düşünülmesi gereken nokta, işlenecek materyalin nasıl bir kırma işlemine tabi tutulacağıdır. İki ya da üç kere mi kırıcıdan geçmesi gerekir? Ne kadar inceltilmiş ürün çıktı elde edilecek? Bunlar oldukça önemli sorulardır. Konveyörün ve diğer eleme, yıkama ekipmanlarının seçimi de bu sorulara verilecek yanıtlarla çok daha doğru yapılabilecektir.

Maliyet, güvenlik, üretkenlik, çevresel etki gibi pek çok faktörün değerlendirmeye alındığı, kapsamlı bir süreci işletmek en doğrusudur.

FABO’ya Sorun

Sektördeki 17 yıldır faaliyet gösteren kırma, eleme ve yıkama tesisi üreticisi FABO’nun alanında uzman mühendislerle birlikte çalışan müşteri temsilcileriyle görüşün.

İşinizin tüm ayrıntılarını anlatın, FABO sizin için en doğru ve kaliteli ekipmanları, piyasadaki en uygun fiyatlarla önersin.

Menü