Moloz Kırıcı

Moloz kırıcı inşaatların ve büyük yapıların çeşitli sebeplerle yıkılması sonucu oluşan büyük kütleli beton atıklarının kırılarak bazı alanlarda tekrar kullanılması için gerekli kırıcı çeşididir.

Moloz kırıcı yol, bazı altyapı ve üstyapı projeleri için gerekli agreganın çok uygun maliyetlerde üretilebilmesini sağlayan oldukça güçlü kırıcı çeşitlerindendir.

Moloz Kırıcı Nedir?

Moloz kum, çimento ve kireçle karışık taş kırıntıları gibi maddelerin oluşturduğu yapı döküntüsü, inşaat atığına verilen genel isimdir. Büyük yapıların ve inşaatların sağlam bir şekilde ayakta durabilmesi bu yapıların için inşa aşamasında yüksek miktarda beton kullanılır. Bir yapının temelinden üst kısımlarına kadar çoğu aşamasında kullanılan beton blokları, yapının geri dönüşümle yıkılıp tekrar yapılması veya başka sebeplerle kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle yıkıldığında kullanılmayan büyük beton yığınları oluşturur.

Bu beton yığınlarının toplanması, taşınması ve belirlenen alana yığılması, önemli maliyetler gerektirdiği gibi çevreye de zarar vermektedir. Döküldükleri alanları kullanılamaz hale getiren ve hem görüntü hem de çevre kirliliğine sebebiyet veren molozların verdiği zararın bertaraf edilmesi gerekir. Oluşan inşaat atıklarının ve molozların çevreye zararının önlenip tekrar kullanılması için geri dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden molozların kırılarak tekrar kullanılmasını sağlayan makineler üretilmiştir. Bunlar taş kırma ve eleme tesisleridir.

Moloz Kırma Tesisi

Konkasör tesisi olarak da bilinen taş kırma ve eleme tesisleri inşaatlarda kullanılmak üzere gerekli olan agreganın üretildiği tesislerdir. Bu tesisler maden ocakları ve dere yatağından çıkartılan granit, kalker, bazalt gibi sert madenlerin çıkartılıp kırma ve eleme işlemlerinden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilmesinde kullanıldığı gibi molozların da belli işlemlerden geçirilerek bazı alanlarda tekrar kullanıma sunulmasını sağlayabilmektedir.

Moloz atıklarının geri dönüştürülmesi;

  • Moloz atıklarının doğaya verdiği zararı önler
  • Molozların geri dönüşümü firmaların agrega maliyetini düşürür
  • Enerji ve hammadde tasarrufu sağlar

FABO Kırma ve Eleme Tesisleri

FABO, Kırma ve Eleme Tesisleri düşük maliyetlerle yüksek performansta işlem yapma misyonu ile tasarlanmaktadır. 17 yıllık sektör tecrübesi, dünyanın her yerine makine ve ekipman sağlama hizmetiyle, alanında uzman mühendis kadrosuyla iş ortaklarına ihtiyaç duydukları her alanda destek vermektedir.

Menü