Kireçtaşı Kırma Tesisi

Kireçtaşı kırma tesisi birçok farklı sektörde kullanılan kireçtaşının maden ocaklarından büyük parçalar halinde çıkartılı kırılarak işlenmesini sağlayan tesislerdir.

Kireçtaşı kırma tesisi kireçtaşının bulunduğu sahalara kurulan ve içerisinde farklı işlevleri bulunan büyük makinelerden oluşan taş kırma ve eleme tesisleridir.

Kireçtaşı Kırma Tesisi Özellikleri

Kireçtaşı genellikle mercan ve yumuşakçalar gibi deniz canlılarının iskelet parçalarından oluşan karbonat bazlı tortul bir kayaç türüdür. Başlıca maddeleri kalsiyum karbonatın farklı kristal formları olan kalsit ve aragonit minerallerdir ve günümüzde birbirinden farklı birçok sektörde kullanılır. Bunlar;

  • İnşaat ve yapı sektörü
  • Çimento üretimi
  • Kireç üretimi
  • Tarım sektörü
  • Metalürji
  • Cam, şeker, kağıt, lastik, boya gibi endüstriyel alanlardır.

Kireçtaşı tesisleri taş kırma ve eleme tesisi olarak bilinen konkasör tesisidir. Kireçtaşının bulunduğu madenden çıkartılıp küçük parçalara ayırıldığı bu tesisler yüksek kapasitede üretim yapabilen güçlü makinelerdir.

Kireçtaşı kırma ve eleme işlemlerinin yapıldığı tesislerde kırma işlemini yapan kırıcılar çalışma prensiplerine göre farklı yapıda tasarlanır.

Darbeli Kırıcı

Darbeli kırıcılar küçültmek istenilen malzemeyi kırmak için basınç kullanmazlar.  Madeni doğrudan darbeyle kırma işlemini gerçekleştirirler. Basınç kullanıldığında istenilen kübiklik oranına ulaşılamadığı için bu yöntem geliştirilmiştir. Bu sayede kırma kuvveti tüm yüzeye aynı oranda iletilerek istenilen boyutlarda malzeme elde edilir.

Çeneli Kırıcı

Çeneli kırıcılar malzemelerin kırılması için sıkıştırma kuvvetini kullanır. Uygulanan bu sıkıştırma kuvveti, biri sabit duran diğeri ise hareket eden iki çene benzeri yapı sayesinde elde edilir. Çeneli kırıcılar maden sektöründe kireçtaşı, bazalt gibi agrega imalatında kullanılır.

Konik Kırıcı

Konik kırıcılar genelde aşındırıcı ve sert kayaçların kırılması amacıyla kullanılırlar. Kırma işlemi sırasında periyodik olarak hareket eden manto, konkava göre açılma ve kapanma hareketi yapar. Malzeme kapanma sırasında araya sıkışır. Açılma sırasında da kırıcı odasından aşağı hareket eder.

FABO Kireçtaşı Kırma Tesisleri

Taş kırma ve eleme tesisleri büyük projeler için kullanılan, yüksek maliyetli tesislerdir. Bu yüzden konkasör ihtiyaçlarında tecrübeli ve güvenilir bir markayla çalışmak önemlidir. Biz FABO Makine olarak, sektördeki uzun yıllarımız ve büyük yatırımlarımızla iş ortaklarımızın tüm ihtiyaçlarına hızlı ve akılcı çözümler üretme çabası içindeyiz. Konkasör tesis ve ekipmanlarıyla ilgili tecrübelerimizden yararlanmak veya ihtiyaç duyduğunuz ürün/hizmet ile ilgili bilgi almak isterseniz her kanaldan biz ulaşmanız yeterli.

Menü