Mobil Konik Kırıcı

Mobil konik kırıcı sert ve aşındırıcılığı yüksek taşlardan, daha yumuşak veya orta sertlikteki kayaç ve cevherlerden çeşitli sektörlerde kullanılmak amacıyla küçük boyutlu malzeme elde etme işleminde kullanılır.

Mobil gövde yapıları sayesinde taşınma ve nakliye giderleri düşük olan mobil konik kırıcı kırma eleme tesislerinde ikinci ve üçüncü kırma kademelerinde en iyi sonucu verir.

Mobil Konik Kırıcı Nedir?

Konik kırıcılar genel olarak granit, bazalt, andezit, dere malzemesi gibi sert ve aşındırcılığı yüksek madenlerin kırılıp ufaltılması için; konkasör tesislerinde kullanılan güçlü makinelerdir. Premier, sekonder ve tersiyer kırıcı olarak kullanılabilen konik kırıcılar içine gelen malzemeyi sıkıştırarak kırma prensibiyle çalışır.

Çok sert yapıdaki maden ve cevherleri işlemesine rağmen oldukça sağlam ve uzun ömürlü makinelerdir. Mobil konik kırıcılar ise konkasör tesislerinde kırma eleme işini yapan kırıcı çeşitlerinden biridir ve taşınabilir yapıda tasarlanan kırıcılardır. Maden veya inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyacına göre belirlenen taşınabilir konik kırıcıların özellikleri şu şekildedir:

  • Mobil yapılarıyla taşınma, kurulum ve demontaj giderleri düşüktür
  • Sert yapıdaki madenleri de daha yumuşak madenleri de kolayca kırabilmektedir
  • Gelişmiş otomasyon sistemi sayesinde kullanımı kolaydır
  • Bakım ve temizliği kolay ve maliyeti düşüktür

Konik Kırıcı Kullanım Yerleri

Konik kırıcılar konkasör tesislerinde birkaç farklı seviyede işlem yapabilen çok yönlü makinalardır. Bunlar; birincil kırma işlemi (premier), ikincil kırma işlemi (sekonder) ve üçüncül kırma işlemi (tersiyer) kademeleridir.

Birincil Kırma İşlemi (Premier)

Kaba kırma işlemi de denilen bu işlemde büyük boyuttaki taş ve madenler ortalama beşte bir oranında küçülme işlemi gerçekleştirirler. Aşındırıcılığı yüksek ve sert yapıdaki cevherlerin kırılmasında kullanılan konik kırıcılar düşük işletme maliyetleriyle birçok tesiste birincil kırma işlemi için kullanılırlar.

İkincil Kırma İşlemi (Premier)

Kırıcının beslendiği malzemenin boyutuna göre seçilen kırma işleminde kırıcı, ikincil kırma işlemi gerçekleştirmek için kullanıldığında elde edilen malzeme 0.60 ile 40 mm civarında olur.

Üçüncül Kırma İşlemi (Tersiyer)

Bu aşamadaki kırma işlemlerinde elde edilen malzemenin boyutu oldukça küçük, kum boyutundadır. 0.5 mm boyutunda malzeme üretilen bu aşamada ikincil kırma işleminde elde edilen ürün tekrar ikincil kırma işlemine gönderilmeyip üçüncü bir kırma eleme işleminde geçirilir.

Menü