Mobil Elek Özellikleri ve Kullanım Alanları

Mobil elek maden ve taş ocaklarında, kırılmış malzemenin içerisindeki büyük parçaları elemek için kullanılan bir makinedir. Konkasör tesislerinde bulunması gereken bu ekipman, daha hızlı üretim yapılabilmesini sağlar.

Mobil elek hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmek için madencilik sektöründe çalışan firmaların tercihidir. Genellikle paletli olan ve ocak içerisinde farklı noktalara erişebilen mobil elekler, küçük proje sahalarında da kolaylıkla kullanılabilir.

Mobil Elek Özellikleri Nelerdir?

Mobil elek madencilik sektörünün dışında, agrega üretimi için de avantajlar sunar. Hem taşınabilir hem de yüksek eleme kapasitesine sahip olması, tercih edilmesinin önemli sebepleri arasındadır. Mobil yıkama eleme tesisi ile yüksek operasyonel verimlilik sağlanır.

Mobil eleklerin özellikleri şunlardır:

  • 150-350 ton arasında değişen üretim kapasitesine sahiptir.
  • Hidrolik motoru sayesinde saatte 1 km mesafe kat edebilir.
  • Tek bir paletli şasi üzerinde titreşimli besleyici, titreşimli elek, besleme ve stok konveyöründen oluşur.

Mobil elekler, madencilik sektöründe de yoğun olarak kullanıldıkları için kum eleği olarak da adlandırılırlar.

Konkasör

Mobil Elekler Nerelerde Kullanılır?

Mobil eleklerin temel kullanım amacı, bir grup malzemeyi farklı boyutlara göre ayrıştırmaktır. Elde edilmek istenen materyal boyutuna göre gerçekleştirilen eleme işlemi sayesinde ürünün boyutuna bir standart getirilebilir. Ayrıştırma işlemi dışında susuzlandırma eleği, toz giderme eleği gibi işlevleri olan elek çeşitleri de vardır.

Mobil elekler madencilik, mineral işleme, tarım, ilaç, gıda, plastik ve çeşitli geri dönüşüm işlemlerini kapsayan endüstrilerde yaygın kullanıma sahiptir. Yol yapım operasyonları, yıkım ve geri dönüşüm şirketleri için de avantajları vardır. Atık geri dönüşümünde kullanılarak, bu ürünlerin yeniden kullanılabilmelerini sağlar.

Mobil Elek Avantajları Nelerdir?

Taşınabilir eleklerin özellikleri, sabit konkasör tesislerinde kullanılan eleme tesisleriyle aynıdır. Performans ve işletme maliyetleri bakımından pek çok ortak noktaları vardır. Sabit eleme tesislerine ek olarak pek çok avantaj daha sunar.

  • Kompakt yapısı sayesinde kolaylıkla taşınabilir.
  • Kısa sürede ve kolaylıkla kurulabilir.
  • Az yer kaplayarak alan sıkıntısı olan proje sahalarında çalışanlar için yer açar.
  • Yüksek performans ve verimlilik sağlar.
  • Kurulumu ve çalıştırılması için, yerel otoritelerden izin alınması gerekmez.

Siz de FABO’nun taşınabilir kum eleme makinası fiyatları konusunda bilgi almak ve işinizi büyütmek istiyorsanız bizi hemen arayın!

Mobil Konkasör Tesisleri

Menü