Kum Yıkama Ekipmanı

Kum yıkama ekipmanı tüm inşaat projelerinde kullanılan temel malzeme olan kumun elde edilmesi amacıyla tasarlanan kum eleme ve yıkama tesisi ekipmanlarıdır.

Yapı sektörünün en büyük bileşeni betondur. Betonun elde edilebilmesi için de kumun ana malzemesi olan kum ve çimento gerekir. Kum yıkama ekipmanı çimento üretimi için gerekli olan kum üretimi yapılan tesislerdir.

Kum Yıkama Ekipmanı Nedir?

Tüm yapı ve inşaat sektöründeki projelerin gerçekleştirilebilmesi için bazı yapı malzemelerine ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin en çok kullanılanları kum, çimento ve demirdir. İnşaat projeleri için gerekli olan kum ise büyük boyuttaki taşların kırılması veya dere yatağından çıkartılan çakılların yine parçalanarak elenmesi gerekir. Bu kırma ve eleme işlemini yapan tesislere de konkasör tesisi denir.

Konkasör tesisleri, çok sayıda makinenin bir araya gelerek oluşturduğu kompleks bir yapıya sahip büyük tesislerdir. Bu tesislerde ana madde olan büyük taş parçaları öncelikle kırılma işlemine tabi tutulur ve iri boyutlu taşlar daha küçük boyutlara getirilir. Taşıma sistemiyle kırıcılara gönderilen bu taş parçaları premier veya sekonder kırıcılarda daha küçük parçalara ayrıştırılır. Ardından da kaliteli bir kum elde edebilmek adına kumun mukavemetini artıracak olan eleme ve yıkama işlemleri yapılır.

Kum Yıkama ve Eleme Tesisi Ekipmanları

Konkasör tesislerinde, kumun dayanıklılığını ve sağlamlığını artırmak amacıyla dere yatağından çıkartılan veya büyük boyutlu taşların kırılması suretiyle elde edilen kum, yıkama ve eleme sisteminden geçer. Böylece küçük boyuta indirgenmiş taşların arasındaki yabancı maddeler ve toz haline gelmiş taş parçaları elenmiş olur. Kumun kalitesini de belirleyen bu aşamada yıkama işlemi su yardımıyla yapılırken, elem işlemi elekler aracılığıyla yapılır.

Standart konkasör tesislerinde kırma, eleme ve yıkama işleminde kullanılan ekipmanlar şu şekildedir;

  • Besleyici Bunker
  • Primer kırıcı (Çeneli kırıcı)
  • Konveyör bantlar
  • Titreşimli elek
  • Susuzlandırma Eleği
  • Helezon Yıkayıcılar
  • Kumanda Kabini ve Otomatik Elektrik

İri boyutlu taşların inşaatta kullanılabilecek seviyeye getirilmesi için gerekli olan tesisler, mobil ve sabit olmak üzere iki şekilde tasarlanmaktadır. Projenin yapısına göre kendine göre avantajlar sunan mobil konkasör tesisleri ve sabit konkasör tesisleri hakkında detaylı bilgi almak için FABO ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Menü