Primer Kırıcı Nedir?

Primer kırıcı nedir? Sorusu taş kırma ve eleme tesislerinin sistemleri hakkında bilinmesi gereken temel sorulardan biridir. Çünkü; premier kırıcılar konkasör tesislerinde çok kullanılan kırıcılardır.

Primer kırıcı nedir? sorusuna verilebilecek cevap ise; aşındırıcılığı yüksek olmayan kalker benzeri orta sertlikteki taşların kırılmasını sağlayan kırıcı çeşididir.

Primer Kırıcı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Taş kırma ve eleme tesisi olarak bilinen konkasör tesislerinin temel işlevi; taş ve ocaklarından veya dere yataklarından çıkartılan büyük ebatlardaki taş ya da çakılların istenilen ebatlara getirilmesini sağlayan tesislerdir. Taş kırma ve eleme tesislerinde elde edilen küçük boyutlu malzeme genellikle inşaat ve yapı sektöründe, beton elde edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu, birçok makinenin birlikte kullanıldığı kompleks tesislerde farklı işlevleri üstlenen farklı makine ve ekipmanlar bulunmaktadır.

Konkasör tesislerinin önemli ekipmanlarından biri de kırıcılardır. Kırıcılar, içerisine atılan iri boyutlu taşların istenilen oranlarda küçültme işlemi sağlayan makinelerdir. Kırıcılar, premier kırıcı, sekonder kırıcı ve tersiyer kırıcı olmak üzere, yaptıkları işleme göre değişirler. Premier kırıcılar, kırma ve parçalama işinde ilk kademede görev alan kırıcılardır. Orta sertlikte olup aşındırıcı olmayan madenlerin kırılarak istenilen kübik oranına getirilmesinde kullanılan premier kırıcıların özellikleri şunlardır;

  • Çok sert olmayan madenlerde en iyi performansı gösterir
  • Malzemeyi istenilen kübiklik oranına getirir
  • Gelişmiş otomasyon sistemiyle istenilen ürün elde edilir
  • Düşük işletme gideri ile çalışır

Sekonder Kırıcı Nedir?

Sekonder kırıcı, orta veya yüksek sertlikteki madenlerin kırılarak beton üretimine uygun malzeme elde edilmesine olanak sağlayan kırıcı çeşididir. Konkasör tesislerinde en çok tercih edilen kırıcılardan olan sekonder darbeli kırıcılar, dert taş malzemelerin yanında dere yatağı, bazalt gibi sertlik ve aşındırıcılığı yüksek olan madenlerin kırılmasında kullanım için elverişlidir. Aynı zamanda kireçtaşı gibi daha yumuşak yapıdaki malzemelerin de yüksek performansta kırılması da bu kırıcı çeşidiyle mümkündür. İçerisine atılan malzemeyi istenilen incelik ayarına getirebilen sekonder darbeli kırıcılar çok fonksiyonlu ve ekonomik kırıcı çeşitlerindendir.

Siz de projenize uygun kırıcı çeşitleri ve konkasör tesisleri hakkında detaylı bilgi için FABO ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Menü