Kum Makinesi

Kum makinesi yapay kum olarak tabir edilen, yumuşak ve yıpranmış granülleri içermeyen, parçacık boyutu 4,75 mm’den küçük olan kayaların ya da maden atıklarının oluşturulması için kullanılır.

Kum makinesi ile elde edilen yapay kum, endüstriyel inşaat teknolojilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hidroelektrik santrallerindeki beton yapılarda yapay kum kullanılması sık rastlanan durumlardan biridir. Yapay kuma talep basınç mukavemeti yüksek olması, pek çok malzemeye kolay uyum sağlaması ve çevreye olumsuz etkilerinin az olması sebebiyle gün geçtikçe artmaktadır.

Kuma Makinesi Nasıl Çalışır?

Kum makinesi büyük ebatlı malzemelerin kullanıma uygun boyutlara indirgenebilmesi için bir dizi işlemi gerçekleştirir. Kum makinası olarak tabir edilse de aslında kırma, eleme ve yıkama tesislerinin bu amaca yönelik optimize edilmiş versiyonlarıdır.

Yapay kum elde etmek için malzemenin işlendiği ekipmanlar sırasıyla şunlardır:

Nehirlerdeki kumların inşaat amacıyla kullanılmaması ve doğal dengenin korunabilmesi adına kum üretim tesisi tüm Dünya’da giderek artan bir talebe sahiptir. İnşaat endüstrisinin ve projelerde çalışan yüklenici firmaların kum ihtiyacını karşılayan bu makineler, hazır beton, asfalt karışımı yol yapım ya da inşaat temel malzemelerinin kalitesini de belirlemektedir. Yapay kum kaliteli olmazsa inşaat daha az sağlam olacaktır bu durum da insan hayatını tehlikeye atan bir faktördür.

FABO Kum Üretim Tesisi

Endüstrinin ihtiyaçlarını karşılarken doğal dengeyi ve çevresel faktörleri de hesaba katmak gerekmektedir. Tüm çalışmalarını daha sağlam yapılar, daha temiz bir çevre ve daha yüksek hayat kalitesi için gerçekleştiren FABO, kum imalat tesisi tasarım ve üretim aşamalarını da bu standartlara uygun şekilde gerçekleştirmektedir.

Kum makinası yüksek verimlilik oranı, kolay kullanımı ve düşük işletme maliyeti sağlar. Bunun dışında sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir.

Kum Makinesi Avantajları

  • FABO kum üretim tesisi, tasarımı ve kalitesi sayesinde farklı koşullar altında sürekli ve verimli bir şekilde çalışabilir. Mobil makinelerle farklı projeler için yüksek kalitede agrega üretimi yapılabilmesi mümkündür.
  • FABO’nun kum imalat tesisi, eski nesil kum makinelerine göre %60 oranında düşük enerji tüketimine sahiptir. Ayrıca ekipmanlardaki tüm parçalar aşınmaya dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Bu sayede bakım ve işletme maliyetleri düşer.
  • Çevre koruma standartlarına uygun olacak şekilde tozsuzlandırma sistemine sahiptir. Daha az toz sızıntısıyla çevre kirliliğine sebep olmaz.

Konkasör

Menü