Konkasör Tesisi Nelerden Oluşur?

Konkasör tesisi nelerden oluşur? Konkasör tesisi her türlü yapı ve inşaat sektöründe ihtiyaç duyulan küçük taş parçalarının elde edilmesini sağlayan makinalardan oluşan tesistir. Fransızca anlamı “kırıcı” olan konkasör de bu taşların üretimini sağlar.

Konkasör tesisi (Kırma eleme tesisi) nelerden oluşur sorusunun yanıtını 4 bölümde inceleyerek açıklayacağız. Bu temel bölümler Besleyici, Kırıcı, Taşıyıcı Bantlar ve Titreşimli Eleklerdir.

Bir Konkasör Tesisi Nelerden Oluşur?

Yapı ve inşaat sektörünün temel malzemelerinden biri büyük kayaların kırılarak işlenmesi sonucu elde edilen ufak boyuttaki taş parçalarıdır. Bu küçük taş parçalarının üretimi de konkasör tesislerinde yapılmaktadır. Göründüğünden daha komplike bir iş olan taş parçalama işlemi için konkasörlerin içerisinde farklı görevler üstlenen ana parçalar vardır. Bunlar:

  • Bunker (Besleyici)
  • Primer Kırıcı (Çeneli Kırıcı)
  • Konveyör Bantlar
  • Titreşimli Elek

FABO Konkasör Tesisleri

Bunker (Besleyici)

Bunker (Besleyici), işlenmesi gereken malzemenin gerekli bölgeye iletilmesini sağlayan parçadır. Titreşimli elekleri veya kırıcıları beslerler. Çıkan malzemenin ebatlarının ayarlaması ve tesisin kapasitesinin artırılması işlemleri de Bunker (Besleyici) ile yapılmaktadır. Kendi içerisinde iki kısımdan olur. Bunlar; taş malzemenin bekletildiği hazne bölümü ve hemen altında bulunan besleyici bölümdür.

Primer Kırıcı (Çeneli Kırıcı)

Çeneli Kırıcılar, işletmelerin üretim bölgelerinde ihtiyaç duydukları sert malzemelerin elde edilmesinde kullanılan güçlü makinelerdir. İhtiyaca göre farklı ebat ve motor gücünde üretilebilen kırıcılar her türlü madenin ve mineralin kırılıp işlenmesinde kullanılabilir. Üretilmek istenen malzemeyi özel tasarlanan çenesi sayesinde sıkıştırarak parçalayan Çeneli Kırıcıların, çene açıklığı ayarlanabilmektedir.

Konveyör Bantlar

Konveyör Bantlar, konkasör tesisinde elde edilen malzemeleri bir yerden başka bir yere taşınmasında kullanılan transfer aracıdır. Daha çok maden ocaklarında, cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde, taş kırma, eleme ve yıkama tesislerinde taşlama işlemlerinde kullanılan Konveyör Bantlar, konkasör tesislerindeki iş yükünü hafifleterek insan gücü kullanımını en aza indirir.

Titreşimli Elek

Titreşimli Elek, konkasör tesisinde yapılan kırma işleminde sonra elde edilen farklı büyüklükteki malzemelerin birbirinden ayırılmasını sağlar. Böylece elde edilen malzeme birbirinden ayrışmış olur. Taş kırma ve eleme sisteminin önemli bir parçası olan Titreşimli Elek, eleme işlemi yapılırken dairesel hareketler çizerek istenen ebatta malzeme elde edilmesini sağlar. 

Menü