Beton Harmanlanması

Beton harmanlanması beton üretmek için kum, taş, çimento ve su gibi malzemelerin istenilen oranlarda bir araya getirilmesiyle inşaatlarda kullanılmak üzere karıştırılmasıdır.

Beton harmanlanması yapı sektörü için ihtiyaç duyulan betonun üretilmesi hazır beton santrali denilen yüksek teknoloji gerektiren tesislerde yapılmaktadır.

Beton Harmanlanması Nedir?

Beton çakıl, kum gibi yapı inşaatında kullanılan agrega maddelerin çimento ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşıdır. Betonun gri veya ona yakın renkte olmasının sebebi günümüzde kullanılan bağlayıcı maddenin çoğunlukla Portland çimento olmasındandır. Hazır betonun harmanlanması veya hazır beton karıştırma işlemi, beton santrali adı verilen ve beton üretiminin gerçekleştirildiği tesislerde yapılmaktadır.

Beton elde edilmesi iççin gerekli maddelerin bir araya getirilerek işlenmesi işleminde en önemli nokta, kullanılan agrega ve çimentonun kalitesi kadar o maddelerin orantılı bir şekilde harmanlanmasıdır. Yeni nesil beton tesislerinde bilgisayar destekli otomasyon sistemleri ile bu oranlar çok detaylı hesaplamalarla yapılıp daha kaliteli betonlar elde edilebilmektedir.

Hazır beton tesisleri, beton mikseri, otomasyon sistemi, agrega kovası, çimento silosu, besleme bandı, agrega bunkeri ve agrega tartı bandı gibi ekipmanlardan oluşur ve mobil beton karıştırma tesisi, sabit beton karıştırma tesisi ve kompakt beton tesisi olmak üzere 3 yapıda üretilmektedir.

  • Sabit Beton Santralleri

Sabit beton santrali mobil ve kompakt beton santrallerine göre daha büyük, proje sahasında sabit kalan, yüksek kapasiteli santrallerdir. Bu tesislerin içerisinde çimento silosu, mikser, agrega bunkeri ve besleme sistemleri bulunur.

Sabit beton santralleri, yüksek performans üretim ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmışlardır. Yüksek kaliteli beton üretimi için tam kapasitede, verimli ve iş güvenliği kurallarına uygun şekilde çalışmak üzere tasarlanan sabit beton santralleridir.

  • Kompakt Beton Santralleri

Sabit beton santrallerinin yüksek verimliliğini ve mobil beton santrallerinin kolay taşınabilirliğini birleştiren beton santrali çeşididir. Üretime başlayacağı proje sahasına daha kolay bir şekilde monte edilebilecek kompakt yapıda tasarlanmışlardır. Kompakt beton santralleri özellikle inşaat projelerinde önemli avantajlar sunar.

  • Mobil Beton Santralleri

Mobil beton tesisi kullanımı kolay ve monte edildikten sonra birkaç saat içerisinde üretime hazır hale gelen pratik makinelerdir. İhtiyaca göre çift milli mikser ya da pan mikser seçenekleriyle satın alınabilirler. Bir beton santralinde olması gereken tüm parçaları içeren taşınabilir yapısı sayesinde farklı projeler için de kullanılabilir.

Menü