Agrega Kırma Tesisi

Agrega kırma tesisi olarak da bilinen konkasör tesisi, yapı sektörünün temel ihtiyacı olan parçalanmış taş ve madenlerin elde edilmesi için gerekli olan tesistir. Bu tesislerde agrega adı verilen temel malzeme üretilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Agrega kırma tesisi birçok farklı makine ve ekipmanın bir arada çalışmasıyla oluşur. Taş kırma tesisi olarak da tanımlanabilen bu tesisler genel itibariyle besleyici, kırıcı, elek, kum helezonu ve bant konveyörlerden meydana gelir.

Agrega Kırma Tesisi Nedir?

Agrega olarak sektörde tabir edilen malzeme, büyük taşların veya granit, bazalt, mermer gibi madenlerin çıkartılarak parçalanması ve küçük boyutlara getirilmesi sonucu oluşan ufak taş parçalarına verilen isimdir. Agrega da taş kırma ve eleme tesislerinde üretilebilmektedir. Fakat iri boyutlu taşlar konkasör tesislerinde birçok işlemden geçirildikten sonra ancak agrega formuna getirilebilmektedir.

Konkasör tesisleri yapılmak istene projeye ve işlenmek istenen madene göre farklı modellerde ve yapılarda olabilir fakat en genel hatlarıyla konkasör tesisleri iki farklı yapıda tasarlanırlar. Bunlar; mobil konkasör tesisleri ve sabit konkasör tesisleridir. Aşağıda detaylı bir şekilde açıkladığımız bu iki konkasör tesisi türünün de kendisine göre avantajları ve ön plana çıkan özellikleri bulunmaktadır.

Agrega Kırma Tesisi Nedir?
Agrega Nedir?

Agrega Nedir?

Agrega ürerimi için gerekli olan konkasör tesislerini detaylı bir şekilde açıklamadan önce agrega nedir? Agrega nerelerde kullanılır? Gibi sorulara cevap verirsen konu daha da netleşecektir. Öncelikle agrega, inşaatlarda ve diğer yapılarda kullanılan betonun elde edilmesi için gerekli küçük boyutlu taş parçalarıdır. Günümüzde bir yapı oluşturmak veya inşa etmek için her şeyden önce bol miktarda beton kullanmak gerekir. İşte, beton bileşeninin de temel maddesi agregadır. Bu yüzden tüm yapıların inşası için agrega elzem malzemedir.

Agrega için gerekli hammadde denizden, dere yataklarından çıkartılabildiği gibi maden ocaklarından da çıkartılabilmektedir. Betonun özgül ağırlığının ortalama %70’ini oluşturan agrega, genellikle granit, bazalt, kireçtaşı, mermer gibi madenlerin konkasör tesislerinde kırılarak işlenmesiyle elde edilir.

Agrega Kullanım Alanları

Günümüzde agrega üretimi ve ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Gördüğümüz hemen her yapının inşasında agrega bulunmaktadır. Günümüzde agreganın en çok kullanıldığı yerler ise şu şekildedir;

 • İnşaat sektörü
 • Karayolu yapımı
 • Baraj yapımı
 • Boru hattı
 • Endüstri tesisleri

Ve daha birçok sektörde agrega, beton elde edilmesi için kullanılan en önemli malzemedir.

Agrega Kullanım Alanları
Mobil Konkasör Tesisi

Mobil Konkasör Tesisi

Mobil konkasör tesisi taş ve maden sektöründe, taşların kırılarak agrega haline getirilmesi için kullanılan mobil tesislere verilen genel addır. Mobil konkasör, daha çok kısa zamanlı konkasör tesisi projelerinde tercih edilen, taşınabilir taş kırma veya iri taşları daha küçük parçalar haline getirme işlemlerinde kullanılan büyük ve güçlü iş makineleri bütünüdür.

Mobil konkasörlerin şirketlerce en çok tercih edilme sebepleri kurulumunun kolay olması, nakliyesinin sadece bir tır ile sağlanabiliyor olması ve proje bitiminde kolayca başka bir tesise taşınabiliyor olmasıdır.

Mobil Konkasör Avantajları Nelerdir?

Mobil konkasörlerin kurulumu ve nakliyesi kolay olduğu için çalışma alanı oldukça geniştir. Şehir alt yapı çalışmalarında, karayolu yapımında, doğalgaz ve petrol boru hatlarının döşenmesinde, tren raylarının altyapı ve üstyapı çalışmalarında, metro hatları için gerekli agreganın üretilmesinde sıklıkla mobil konkasör tesisi tercih edilir. Mobil konkasörleri avantajları şu şekildedir;

 • Kurulum maliyeti düşüktür
 • Nakliyesi kolay olduğu için yüksek taşıma masrafı oluşturmaz
 • İş bitiminde başka bir projede kolaylıkla kullanılabilir
 • Temizlik ve bakım işlemleri kolay ve az maliyetlidir
 • Tüm iş sahalarına uygundur
 • Kısa süre faaliyet gösteren firmaların tesis maliyetini düşürür
Mobil Konkasör Avantajları Nelerdir?

Sabit Konkasör Tesisi

Sabit konkasör tesisi de mobil konkasör tesisi ile aynı işleve sahip fakat farklı bir yapıda tasarlanan taş kırma ve eleme tesisidir. Sabit konkasörler, proje sahasına inşa edilir proje bitimine kadar hareket ettirilmez.

Mobil konkasörlere oranla daha yüksek işlem hacmine sahip olan sabit konkasörler genellikle yüksek performans gerektiren yüksek hacimli projeler için tercih edilir.

Sabit konkasör tesisleri yüksek seviyede üretim yapılması adına optimize edilmiştir. Uzun dönemli projelerde firmaların karlılık oranını yükselten sabit taş kırma ve eleme tesisi iş hacminin yükseltilmesi için ideal tesislerdir.

Sabit Konkasör Avantajları Nelerdir?

Sabit konkasör tesisi yüksek performans göstermesi sebebiyle birçok avantaj sunar. Bu konkasör çeşidi daha çok baraj inşaatı, endüstriyel tesis yapımı, yüksek miktarda beton üretimi gerektiren projelerde daha çok tercih edilmektedir. Sabit konkasör tesislerinin sunduğu diğer avantajlar şunlardır;

 • Yüksek verimlilik sağlarlar
 • Uzun vadede yüksek kârlılık sağlarlar
 • Kullanımları basit ve rahattır
 • Her proje sahasına kurulabilir
 • Gelişmiş otomasyon sistemine sahiptir
FABO Agrega Kırma Tesisleri

FABO Agrega Kırma Tesisleri

FABO Global, konkasör tesisi ve beton santrali sektörlerine yaptığı yatırımlar, ar-ge çalışmaları ve uzman mühendis kadrosuyla bugün, sektörün öncü markası konumundadır. Dünyanın birçok yerine ihraç edilen ve kullanılan FABO Global ürünleri, gelişmiş teknolojik tasarımları ve kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilen tesisleridir.

Tamamen FABO mühendisleri tarafından geliştirilen FABO agrega kırma tesisleri en zor şartlarda ve en sert madenlerin kırılmasında yüksek performans sergiler. Uzun yıllar sorunsuz kullanılacak şekilde tasarlanan FABO kırma ve eleme tesisleri ayrıca, gelişmiş otomasyon sistemine sahiptir. İş ortaklarının tüm ihtiyaçlarına anahtar teslim çözümler üreten FABO Global, yedek parça ve servis imkânıyla da firmalara gereken desteği sağlamaktadır.

FABO Agrega Kırma Tesisi Avantajları

Mobil taş kırma ve eleme tesisi ile sabit taş kırma ve eleme tesisi agrega üreten firmaların temel üretim ekipmanını oluşturmaktadır. Bu yüzden konkasör tesisinin temin edildiği marka bu aşamada oldukça önemlidir. FABO Global agrega kırma tesislerinin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Mobil ve sabit çözümler sunar
 • Firmaların ulaşım ve nakliye giderlerini düşürür
 • Montaj ve demontaj işlemleri daha az maliyetli ve daha kolaydır
 • Farklı proje sahalarında rahatça kullanılabilir
 • Yüksek kapasitede işlem yapabilme özelliğine sahiptir
 • Kaliteli agrega üretilmesini sağlar
 • Farklı proje sahalarına kolayca uyum sağlayabilen modeller bulunur
 • Gelişmiş otomasyon özelliği sayesinde 7/24 çalışma imkânı sunar
FABO Agrega Kırma Tesisi Avantajları

Agrega Kırma Tesisi Fiyatları

Konkasör tesisleri, birbirinden farklı yapılarda ve özelliklerde üretilen agrega üretim tesisleridir. Sabit ve mobil modelleri olmak üzere projeye göre ek ekipmanlar veya özellikler eklenebilen, kapasitesi artırılabilen kırma tesislerinin fiyatları da bu etmenlere göre değişmektedir.

FABO Global agrega kırma tesislerinin model ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Konuyla ve sektörle ilgili merak ettiğiniz tüm sorular hakkında akılcı ve alternatif çözümler için FABO ile iletişime geçebilirsiniz.

Menü