Tersiyer Kırıcı Özellikleri Nelerdir?

 

Tersiyer Kırıcı Nedir?

Tersiyerin anlamı üçüncüdür. Tersiyer kırıcı nedir dendiğinde ise üçüncü aşamada devreye giren makine olarak anlaşılabilir. Halk arasında bilinen diğer adı ise kum makinasıdır. Kum makinası adıyla bilinmesinin nedeni ince iş çıkarması yüzündendir. Tersiyer kırıcı nedir dendiğinde dere yataklarındaki, madenlerdeki, kalkerlerdeki malzemelerin inceltmesi olarak işlevi düşünülebilir. Böylece buradaki malzemeler kırılarak boyutları küçültülmüş olunur. Kullanılır hale getirilir. Tersiyer kırıcı nedir dendiğinde halk arasında yanlış anlamlandırmalar olur; Örneğin bazı insanlar makinanın kumu ters-yüz etmesinden dolayı verildiğini düşünmüştür ki bu yanlıştır. Tersiyerin anlamının üçüncü olmasının nedeni bunun birinci ve ikinci tipleri olmasındandır. Yani primer kırıcı ve seconder kırıcılar da vardır. İngilizce Tertiary kelimesi Türkçe’de bu hale gelmiştir. Halk bu şekilde kullanmaktadır. Tersiyer kırıcı nedir dendiğinde verilecek en önemli cevaplar şunlardır:Tersiyer kırıcı ince üretimde kullanılan ve başka bir alternatifi olmayan önemli kırıcılardandır. Fabo Makine bu konuda uzman, danışacak ve çalışabileceğiniz bir firmadır. Tersiyer kırıcı makinaları yüksek darbe gücüne sahip makinalardır. Makinada bulunan kırıcı paletler yardımıyla elekten geçemeyen iri malzemeler ince ve küp şeklinde makinadan çıkarlar. Kırıcı paletlerin üzerinde bulunduğu rotor her iki tarafa dönmesi ve çift taraflı çalışması sebebiyle iki yüzü de kullanılır. Yani oldukça kullanışlı bir makinadır. Bakımının kolay olmasının nedeni kapakların kolayca açılmasındandır. Tersiyer makinaları yüksek hızda dönen rotorlar ve çarpma takozları sayesinde kum sağlama oranı yüksek olan makinalardır. Asfalt tesisleri ve beton santrallerinde kullanılacak olan kum irilik dağılımına uygun gradasyonda ürünü tersiyer kırıcılar sağlamaktadır.

Konkasör

 

Tersiyer Kırıcılar Kaç Çeşittir?

Yatay rotorlu darbeli kırıcı ve dik milli darbeli kırıcı olarak ikiye ayrılan tersiyer kırıcılar vardır.

 

  • Yatay rotorlu kırıcılar : Taş ocağı malzemeleri, alüvyon ve kireçtaşı kırılmasında kullanılır.
  • Dik milli darbeli kırıcılar : Bazalt, dere malzemesi, granit gibi sert ve aşındırıcılığı yüksek taşları kırmak için kullanılır.

Malzemeler padüllerle istenilen yere fırlatılır. Makine için ocak taşında en çok 150 mm besleme, dere taşında ise en fazla 80 mm besleme gerektirir. Tersiyer kırıcı makinaları “Elek üstü” malzemeleri kırmak için idealdir.

 

    Menü