Taş Ocağı Tesisi

Taş ocağı tesisi inşaat ve yapı sektörlerinde kullanmak üzere taş ve benzeri minerallerin açık ocak madenciliği yöntemiyle çıkarıldığı ve çıkarılan malzemelerin işletildiği tesislerdir.

Taş ocağı tesisi bünyesinde en çok çıkarılan malzemeler; volkanik kayalar, kaolin, mıcır, granit, kireç taşı, mermer ve kum taşı gibi işletilmeye uygun mineral ve taşlar çıkartılır.

Taş Ocağı Tesisi Nedir?

Taş ocağı, açık ocak madenciliğinde kullanılan bir yöntemdir. Açık ocak madenciliği; tespit edilen maden yatağının işletilmeye maliyet olarak uygun olan maden yataklarının açılarak işletilmesine verilen isimdir. Taş ocaklarında bulunan cevher yatağının yüzeye yakın bölgede bulunması durumunda direkt kazılarak cevher çıkarma işlemi yapılır. Maden yatağının daha iç kısımlarda bulunması durumunda ise madenin üzerini kaplayan tabaka açılarak çıkarma faaliyeti yapılır. Günümüz dünya maden üretiminin yaklaşık %70’i açık işletmecilik yöntemleriyle çıkartılıp işlenmektedir.

Taş ocaklarından çıkartılan cevherler ham ve oldukça büyük yapıda olduğundan dolayı, inşaatlarda kullanılabilmesi için öncelikle bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Bu işlemler, kırma ve eleme işlemleridir. Kırma eleme işlemleri, konkasör tesislerinde gerçekleştirilir ve genellikle maden ocaklarının bulunduğu alana kurulan çalışma sahasında yapılır.

Konkasör Tesisi Nedir?

Taş ve kaya parçaları ile dere yataklarında elde edilen doğal malzemeleri kırma işleminden geçirerek belli sektörlerde kullanıma hazır hale getiren tesislere konkasör tesisi denir. Konkasör tesisinde, farklı boyutlardaki ve özellikteki taş veya kaya parçaları kırılma işleminden geçilerek istenilen boyutlara getirilir. Tesislerde elde edilen malzemeler, en çok yol ve inşaat gibi sektörlerde kullanılır.

Taş veya bazı sert madenleri kırmak oldukça zor ve ciddi yatırımların yapılması gereken bir süreçtir. Özellikle kayaların yerinden ilk söküldüğü ve henüz hiç işlenmediği süreçte konkasörler hayati önem taşır ve bu işlemler için oldukça güçlü konkasörlerin kullanılması gerekir. Çıkartılıp işlenecek cevherin yapısından, günlük ortalama ne kadar üretim yapılması istendiğine kadar çok farklı etmenin rol aldığı konkasör tesisi seçiminde firmaların oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

FABO Konkasör Tesisleri

FABO olarak sektördeki 17 yıllık bilgi birikimimiz ve tecrübemizle piyasadaki en güçlü ve teknolojik makinalar üretip iş ortaklarımıza efektif çözümler sunuyoruz. Ürettiğimiz tüm makine ve ekipmanlar yüksek seviyede güce, güvenliğe ve kullanım kolaylığına sahiptir.

Projenize uygun, kaliteli konkasör ekipmanları, yedek parça ve teknik servis imkanlarımız hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Menü