Sert maddelerin kırılması ile elekten geçen granit, bazalt gibi maddeler mobil yıkama tesisleriyle daha ufak parçalara dönüştürülebilmektedir.

Konkasör adı verilen mobil eleme yıkama tesisi nedir konusunda, büyük ve sert taşların kırılıp- ayrıştırılmasında kullanılan sistemler olduğundan bahsedebiliriz. Kayaların daha küçük boyutlara getirilmesini sağlayan ve inşa sistemlerinde kullanılabilir hale dönüştüren eleme tesislerine, konkasör adı verilir. Taşınabilir veya seyyar olarak kullanılabilen donanımlar ise mobil eleme tesisleri olarak nitelendirilir.

Taş ocakları ve madenlerden çıkarılan sert ve büyük ebatlardaki taşların, daha ufak boyutlara getirilmesi için yapılan işlemlerin bütünü, mobil kırma- eleme tesislerinde gerçekleştirilir.

 

Mobil Yıkama Tesisi

Yapı sektörü ve yol yapımlarında kullanılan, granit, bazalt gibi sert kayaların daha küçük boyutlara getirilmesini sağlayan mobil yıkama tesisi, pek çok sektörde kullanılır. Maden kırma eleme tesisleri, kentsel dönüşüm tesisleri, maden zenginleştirme ve taş kırma eleme tesislerinde tercih edilen profesyonel sistemlerdir.

Mobil tesislerde hem madenlere boyut kazandırılır hem de ayrıştırılan parçaların dezenfekte işlemleri yapılır. İdeal boyutlarda elde edilen bazalt ve çeşitli taşların, istenmeyen maden parçalarının eleme ve yıkama işlemleri, mobil sistemlerde yapılır.

 

Mobil Eleme Yıkama Tesisi

Herhangi bir sabit alanda olmaksızın, istenilen her yerde kurulum edilebilen mobil eleme yıkama tesisi çeşitleri, kum yıkama makineleri olarak da bilinir. Tozlanmanın engellenmesi, yanıcı veya zararlı maddelerin etkilerinin önlenmesi ve dezenfekte işleminin tam manasıyla yapılması için eleme yıkama tesisleri kullanılır.

Helezon biçiminde tasarlanan yıkama bölümleri, tekli veya çiftli olarak tasarım edilir. Kayaların işlenmesiyle kalan taş ve madenler, çakıl formuna mobil eleme yıkama tesisleriyle dönüştürülebilir. İdeal sonuç elde etmek ve verim sağlamak için yıkama sistemlerinin kullanılması önemlidir.

 

Kum Yıkama Makinası

İşlemlerin yapılacağı alana kurulan mobil tesislere kaya parçaları eklenir. Pek çoğu kapalı sistemde çalışan kum yıkama makineleri; mineraller ve kaya parçalarını parçalar ve çakıl, kum gibi daha minimal formların elde edilmesini sağlar.

Mobil kum yıkama makinası çeşitleri, farklı opsiyonlarda dizayn edilen bıçak formlarıyla kum yapımında kullanılır. Makinelerde kullanılan elek sistemleri, farklı boyutların ayrıştırılmasında etkilidir. Tesisin son aşamasında yıkama işlemi yapılır. Madenin niteliğini ve berraklığını belirleyen yıkama aşamasıyla, madenler kullanıma hazır hale getirilir.

 

Menü