Kırıcı Çeşitleri Nelerdir

Sektöre yeni girenlerin en çok cevap aradığı sorulardan biri “Kırıcı çeşitleri nelerdir?”. Makine seçiminin hangi sektörde faaliyet yürütüleceğine göre yapılması gerektiği için, gayet anlaşılabilir bir soru. Bu yazımızda kırıcı çeşitleri hakkında temel bilgiler vereceğiz.

Kırıcı çeşitleri nelerdir sorusunu yanıtlamadan önce kırıcının temel işlevinden bahsedelim. Kırıcılar, büyük kayaları, taşları, cevher ya da madenleri daha küçük parçalara; çakıl, kum ve ya kaya tozuna dönüştürmek için kullanılırlar. Bunların dışında, atık beton ve asfalt geri dönüşümünde de aktif rol oynarlar.

Çalışma Prensiplerine Göre Kırıcı Çeşitleri Nelerdir?

Kırıcı çeşitleri, sektörel ihtiyaçlara göre ve farklı işleyiş mekanizmalarına sahip kırma makinelerine duyulan ihtiyaç neticesinde ortaya çıkmıştır. Örneğin madencilik sektöründe genelde kaba malzemeyi işlemek için ilk önce primer kırıcı ve sekonder kırıcı, ardından da üçüncü hatta gerekirse dördüncü tipte başka bir kırıcı kullanmak gerekebilir.

Çalışma prensibine göre kırma makinaları şu türlere ayrılır:

Bunlar en temel ayrımlardır. Bu makinaların alt türleri de olabilmektedir. Örneğin darbeli kırıcılar dik milli darbeli kırıcı ya da tersiyer kırıcı gibi çeşitlere sahiptir.

Kırıcı Tipi Materyal Sertliği Kullanım Alanları
Çeneli Kırıcı Yumuşaktan çok serte Madencilik, taş ocağı, kum ve çakıl imalatı, geri dönüşüm
Konik Kırıcı Orta sertlikten çok serte Taş ocakları, kum ve çakıl imalatı
Darbeli Kırıcı Yumuşaktan çok serte Maden ocakları, kum ve çakıl imalatı, geri dönüşüm

Çeneli Kırıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Çeneli kırıcılar, en sık kullanılan kırma eleme makinesi ekipmanlarındandır. Materyali daha küçük parçalar haline getirmek için sıkıştırma kuvvetini kullanırlar. Materyal, biri sabit, diğeri hareketli olan iki yüzey arasına sıkıştırılır. Hareket eden kısmın yüzey kuvvetiyle kırma işlemi gerçekleştirilir.

Konik Kırıcı Çalışma Prensibi Nedir?

Konik kırıcılar genelde aşındırıcı ve sert kayaçların kırılması amacıyla kullanılırlar. Kırma işlemi sırasında periyodik olarak hareket eden manto, konkava göre açılma ve kapanma hareketi yapar. Malzeme kapanma sırasında araya sıkışır. Açılma sırasında da kırıcı odasından aşağı hareket eder.

Darbeli Kırıcı Nasıl Çalışır?

Darbeli kırıcılar malzemeyi kırmak için basınç kullanmazlar. Doğrudan darbeyle kırma işlemini gerçekleştirirler.

Dik milli darbeli kırıcılar da kırma işlemi sırasında hızdan faydalanırlar. Basınç kullanıldığında istenilen kübiklik oranına ulaşılamadığı için bu yöntem geliştirilmiştir. Bu sayede kırma kuvveti tüm yüzeye aynı oranda iletilir.

Konkasör

Menü