Çeneli Kırıcı

Çeneli kırıcı konkasör tesislerinin en önemli ekipmanlarından biridir. İçerisinde bulunan malzemeleri sabit ve hareketli çene mekanizmalar sayesinde sıkıştırarak istenilen boyutlara getiren makinalardır. Mobil ve sabit olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanabilir. Bu kırıcı türü, kırma ve eleme tesislerinde iri boyutlu taşları kırarak daha küçük boyutlara getirir. Böylece taşlardan agrega elde edilir.

Çeneli kırıcı kırma ve eleme tesislerinde premier (birincil) ve sekonder (ikincil) kırma işlemlerinde kullanılabilen oldukça güçlü kırıcılardır. Mermer, granit, bazalt gibi sert ve aşındırıcılığı yüksek taşları kolayca istenilen boyutlarda küçültebilir.

Çeneli Kırıcı Nedir?

Konkasör tesisleri iri boyutlu taşları parçalayarak daha küçük boyutlu malzemeye dönüştüren büyük tesislerdir. Küçük ve kübik bir hale getirilen taşlar yapı sektöründe kullanılır. Genellikle hazır beton üretimi ve yol yapımı için ihtiyaç duyulan agrega ancak konkasör tesisleri aracılığıyla üretilebilmektedir. Bu yüzden birçok sektör için temel malzeme konkasör tesislerinde üretilmektedir. Konkasör tesisleri ise birbirinden farklı birçok ekipmandan oluşur.

Konkasör tesislerinde taşların kırma işlemi kırıcı adı verilen makinalarda gerçekleşir. Kırıcılar, işlenmemiş iri boyutlu taşları parçalayarak küçük boyutlara getirir. Günümüzde farklı kırıcı tipleri geliştirilmiştir. Bunun sebebi farklı sertlikte ve özellikteki taşların ancak farklı sistemlerle kırılabilmesidir. Çeneli kırıcılar da bu kırıcı türlerinden bir tanesidir. Çeneli kırıcılar taşları biri sabit diğeri hareketli iki adet çene plakalar aracılığıyla parçalar. Çeneli kırıcılar daha çok sertlik oranı yüksek taşların kırılmasında kullanılır. Granit, bazalt gibi sert taşları kolayca parçalayabilen çeneli kırıcılar daha az sertlikteki madenlerin kırılmasında da kullanılabilir.

Çeneli Kırıcı

Çeneli Kırıcı Modellerimiz

Çeneli Kırıcı Türleri

Konkasör tesisleri eskiden sadece tek türde ve birkaç modelde üretilmekteydi. Fakat günümüzde farklı yapılarda konkasör tesisleri tasarlanmaktadır. Bunlar; sabit konkasör tesisleri ve mobil konkasör tesisleridir. Sabit konkasör tesisleri, sabit bir gövde üzerine inşa edilir. Sabit konkasör tesisleri çalışma alanına kurulur ve yüksek üretim kapasitesine sahiptir. Mobil konkasör tesisleri ise taşınabilir bir gövdeye sahiptir. Kendi hareket sistemine sahip olan mobil konkasörler, bir çekici yardımıyla kolayca başka alana nakliye edilebilir.

Mobil konkasörlerin geliştirilmesiyle birlikte mobil konkasör ekipmanları da tasarlanmaya başlandı. Mobil çeneli kırıcılar da taşınabilir bir gövdeye sahip çeneli kırıcı türüdür. Mobil çeneli kırıcılar bir çalışma alanından diğerine kolayca nakliye edilebilir.

Bir diğer çeneli kırıcı türü ise sabit çeneli kırıcılardır. Sabit çeneli kırıcılar çalışma sahasına sabitlenen kırıcılardır. Mobil çeneli kırıcılara oranla daha yüksek üretim kapasitesine sahiptir. Her iki çeneli kırıcı türünün de kendine özgü avantajları bulunmaktadır.

Mobil Çeneli Kırıcı

Mobil çeneli kırıcılar tek şasi üzerine kurulan çeneli kırıcı modelleridir. Bu şasi kendi tekerlek sistemine sahiptir. Bir çekici yardımıyla da kolayca başka bir alana nakledilebilir.

Mobil çeneli kırıcılar kullanıcı firmalara önemli avantajlar sunar. Mobil çeneli kırıcı avantajları şu şekildedir;

 • Esnek çalışma kabiliyetine sahiptirler: Farklı uygulama alanlarına uyum sağlayacak şekilde optimize edilebilirler.
 • Uzun süre kullanılarak kârlılık oranını arttırırlar: Sabit kırma tesisleriyle aynı uzunlukta ömre sahiptirler. Uzun süren AR-GE çalışmaları ve kalite kontrol testlerinden sonra satışa sunulmaktadırlar.
 • Enerji tasarrufu sağlarlar ve çevreye zarar vermezler: Özel olarak geliştirilmiş motor yapısı sayesinde daha az enerji tüketirler.
 • Tozsuzlandırma sistemleriyle çevreye verilen zarar minimuma indirgendir.
 • Lojistik maliyetlerinin azalması da karbon salınımını azaltmaktadır.
 • Tek bir operatör tarafından kullanılabilirler: İleri teknolojiyle donatılmış otomasyon sistemi sayesinde bir kişi tarafından kolaylıkla idare edilebilirler.
 • Bakımı kolaydır: Geniş servis ağırla kısa sürede bakımı yapılarak faaliyete dönebilirler.
MODELÜRETİM KAPASİTESİMAKSİMUM BESLENMEROTOR-ÇENE EBATIMOTOR GÜCÜ
MJK-110 Çeneli Kırıcı180 -320 TON800MM1100X850MM150kW
MJK-90 Çeneli Kırıcı120 -180 TON600MM900X650MM100kW
MJK-60 Çeneli Kırıcı60 -120 TON380MM600X400MM50 kW
150’lik PDK’lı Çeneli Kırıcı300-600 TON800MM1200X1500MM350 kW
100’lük PDK’lı Çeneli Kırıcı150-200 TON600 MM1200X1000MM220 kW
110’lık Primer Çeneli Kırıcı180 -320 TON800MM1100X850MM170kW
90’lık Primer Çeneli Kırıcı120 -180 TON600MM900X650MM120kW
60’lık Primer Çeneli Kırıcı60-120 TON380MM600X400MM65 kW

Sabit Çeneli Kırıcı

Sabit çeneli kırıcılar çalışma alanına sabitlenen kırıcı modelleridir. Mobil çeneli kırıcıların aksine nakliye edilmesi kolay değildir.

Çalışma alanına kurulan sabit çeneli kırıcılar yüksek üretim kapasiteleriyle ön plana çıkar. Sabit çeneli kırıcı avantajları şunlardır;

 • Yüksek üretim kapasitesine sahiptir: Sabit çeneli kırıcılar saatte 60 ile 600 ton taş kırma kapasitesine sahip olabilmektedir.
 • Uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir: Sabit çeneli kırıcılar sert taşları işlemek amacıyla tasarlanırlar. Bu yüzden son derece sağlam ve uzun ömürlü malzemeler kullanılarak üretilir.
 • Otomasyon sistemiyle çalışır: Sabit çeneli kırıcılar gelişmiş otomasyon sistemine sahiptir. Bu sayede birçok işlemi otomatik olarak yapabilir.
 • Farklı kırma işlemlerinde kullanılabilir: Sabit çeneli kırıcılar kırma ve eleme tesislerinde birincil kırıcı veya ikincil kırıcı olarak kullanılabilir.
MODELÜRETİM KAPASİTESİMAKSİMUM BESLENMEROTOR-ÇENE EBATIMOTOR GÜCÜ
CLK-60 Çeneli Kırıcı60-120 TON380MM600X400MM37,5 kW
CLK-90 Çeneli Kırıcı120 -180 TON600MM900X650MM75 kW
CLK-110 Çeneli Kırıcı180 -320 TON800MM1100X850MM132 kW
CLK-130 Çeneli Kırıcı320-600 TON1000MM 1400 x 1100MM200 kW
CLK-140 Çeneli Kırıcı320-600 TON1000MM1400 x 1100MM200 kW

Çeneli Kırıcı Ekipmanları

Çeneli kırıcılar en sert taş ve madenleri parçalamak amacıyla tasarlanmıştır. Granit, bazalt, dere yatağı malzemesi gibi sert taş ve madenleri rahatlıkla parçalayabilir. İşlenmek istenen malzemeyi sabit ve hareketli çenesine alan çeneli kırıcı eliptik hareketlerle sıkıştırıp kırarak daha küçük boyutlara getirir. Çeneli kırıcılar farklı ekipmanların senkronize bir şekilde çalışmasıyla üretim yapar. Çeneli kırıcı ekipmanları şunlardır;

 • Çeneler: Sabit ve hareketli olmak üzere iki bölümden oluşur. Malzemelerin parçalanması bu kısımda gerçekleştiği için en çok aşınma bu kısımlarda meydana gelir. Bu yüzden manganlı çelikten döküm olarak imal edilir ve bir tarafı aşınınca diğer yüzü kullanılabilir.
 • Mesnet Plakası: Tahrik sisteminin güvenlik ve emniyetini sağlamak ve çenelere ekstra parçalama kuvveti sağlamak üzere iki görevi vardır. Eksantrik şaft döndüğünde; emniyet plakası, pitman ve hareketli çenenin aşağı doğru kırma hareketi yapmasını sağlar.
 • Yan Astar Plakaları: Yan astarlar, sabit çeneyi olması gereken yerde tutar ve kırıcı odasını oluşturur. Aşınmaya dayanıklı manganlı çelik dökümden elde edilir. Gövde üzerine vidayla bağlanan plakalar aşınma durumunda kolayca değiştirilebilir.
 • Kırıcı Gövdesi: Kırıcıya yüklenen basıncı en aza indirgemesi için düşük karbonlu çelikten imal edilir.
 • Mil ve Rulmanlar: Mil, malzemenin çenenin altına doğru hareket etmesini sağlar. Isıl işlemden geçirilmiş çelikten üretilir. Rulmanlar ise pitman miline optimal güç verilmesini sağlayarak makinanın bakım zamanını uzatır.

Çeneli Kırıcı Çalışma Prensibi

Çeneli kırıcılar kendine özgü bir sisteme sahip kırıcı türüdür. Oldukça güçlü bir kırıcı türü olan çeneli kırıcı iki adet plaka yardımıyla kırma işlemini yapar. Bu plakalardan bir tanesi sabit, diğeri eliptik hareket yaparak çalışır. Taşlar bu iki çenenin uyguladığı basınç sayesinde parçalanır. Çeneli kırıcı çalışma prensibi şu şekildedir;

 • Çeneli kırıcı taşları biri sabit diğeri hareketli iki çene arsında sıkıştırır
 • Bu sıkıştırma esnasında taşlara yüksek miktarda basınç uygular
 • Yükse basınca ve kuvvette maruz kalan taşlar, parçalanarak ufalanır
 • İstenilen boyutlara gelen taş parçaları alt tarafta bulunan hazneye gönderilir

Çeneli kırıcılar, kırma eleme tesislerinde genelde birincil kırıcı olarak tercih edilir. Bunun sebebi, çeneli kırıcıların taşları direkt olarak işlenecek boyutlara getirememesidir. Çeneli kırcılarda işlenen taşlar genellikle ikincil bir kırma işlemine tabi tutulmaktadır.

Çeneli Kırıcı Nasıl Çalışır?

Konkasör tesisleri yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu ve agrega olarak adlandırılan küçük taş parçalarının üretimini yapan tesislerdir. Agrega genellikle hazır beton yapımında temel malzeme olarak kullanılır. Bunun yanında yollarda ve bazı büyük yapılarda alt malzeme olarak kullanılır. Her alanda kullanılan agrega farklı boyut ve özelliklerde olmalıdır. Üretilen agreganın hangi boyutta olacağı işlenme şekline ve kırıcıya göre değişir. Çeneli kırıcılarda üretilen agrega genellikle nihai ürün olarak kullanılmaz. Bunun sebebi, çeneli kırıcıdan çıkan malzemenin yeterinde küçültülmemesidir. Çünkü çeneli kırıcılarda sert taşlar işlenir. Yüksek sertlikteki taşlar tek bir kırma işleminden geçerek son malzeme haline gelemez. İkincil bir kırma işlemine ihtiyaç duyulur.

Çeneli Kırıcı

Çeneli kırıcılar konkasör tesislerinde birincil kırma işlemi gerçekleştir. Çeneli kırıcı iki adet çeneden oluşur. Bunlardan bir tanesi sabit, diğeri hareketli bir yapıdadır. Çeneli kırcı haznesine gönderilen taşlar hareketli çene ile sabit çene arasında sıkışır. Devamlı bir eliptik harekete sahip olan hareketli çene basınç kullanarak taşların ezilmesini ve parçalanmasını sağlar.

Primer Çeneli Kırıcı ve Sekonder Çeneli Kırıcı

Primer ve Sekonder çeneli kırıcı olarak çalışan bu makinalar işletmenizin ihtiyacı doğrultusunda kolayca temin edilebiliyor. Bu tür makineleri satın alırken güvenilirlik, performans ve dayanıklılık özelliklerine iyi bakmanız gerekir. Çeneli kırıcı fiyatları ihtiyaç sahiplerinin dikkat ettiği detaylara göre değişir. Makinenin sahip olduğu volan hızı, çene kapma açısı ve diğer materyaller fiyata etki eder. Bu özellikler güvenliği konusunda da ön plana çıkar. Volan göbekleri büyük çeneli kırıcı çeşitlerinde büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden volanları özel sıkma sistemleri kullanılarak kullanılması gerekir.

Çeneli kırıcı fiyatları Primer ya da Sekonder tipe göre de değişebilir. Çeneli kırıcı makineler pek sert kayaç yapısını kolaca işleyebilir. Çeneli kırıcı imalatı yapan tesisler ihtiyaçlarınıza göre makineleri hazırlayabilir. Bu sistemleri kurarken montaj çalışmaları son derece önemlidir. Ağır işlemler için tasarlanan bu makinaların maksimum verimlilikte çalışması gerekir. Aşınmadan ortaya çıkacak parça değişimlerinin ton başına üretim maliyetini etkiler. Bu nedenle Çeneli kırıcı fiyatları kaliteyle doğru orantılı artış gösterir. İşletmenizin ihtiyaç duyacağı çene kırıcı makinelerine en uygun fiyatlarla firmamızdan ulaşabilirsiniz. Size özel sistemlerimiz ile maksimum verimlilikte iş yapabilmenize yardımcı oluyoruz. Çeneli kırıcılar hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizi arayabilirsiniz.

FABO Global Çeneli Kırıcıları

FABO Global çeneli kırıcıları en sert taş ve madenleri parçalamak amacıyla tasarlanır. Çeneli kırcıların çene kısmını oluşturan plaklar MN alaşımlı plakalardan oluşur. Bu sayede çeneler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. FABO Çeneli kırıcıların özellikleri şu şekildedir;

 • Kayış – kasnaklı tahrik sistemi
 • Aşınmaya dayanıklı özel dökümden imal edilmiş Mn’lı plakalar
 • Cr, Ni, Mo alaşımlı dövme çelikten imal edilmiş eksantrik mil
 • Hidrolik ayarlanabilir çene açıklığı
 • Aşırı derecede zorlanmaya karşı emniyet plakaları
 • Aşınmaya maruz kalan yüzeyler astar plakalarla kaplanmıştır
 • Hidrolik ayar mekanizmasına sahiptir
 • Kırıcı şaftları 4140 dövme çeliğinden imal edilmiş olup küresel oynak makaralı rulmanlarla yataklanmışlardır.

Çeneli Kırıcı Fiyatları

FABO Global beton santrali ve konkasör tesisi üretimi yapmaktadır. Bunun yanında uzun yıllardır konkasör tesisi ekipmanı da üretmektedir. FABO Global ürünleri günümüzde dünyanın birçok noktasında güvenle kullanılmaktadır. Alanında uzmanlaşmış ve küresel bir marka olmayı başarmış firmanın ürettiği makinalar kendi mühendisler tarafından tasarlanmaktadır.

FABO Global firmaların ihtiyaç duyduğu tüm konkasör tesisi ve konkasör tesisi ekipmanları tasarlamaktadır. Bu bağlamda iş ortaklarına birçok çeneli kırıcı modeli seçenekleri sunabilmektedir. Farklı modellerdeki çeneli kırıcı fiyatları hakkında bilgi almak için FABO Global ile iletişime geçebilirsiniz.

  Menü