Beton Santrali Çeşitleri

Beton santrali çeşitleri, santrallerin ebatlarına, lojistik imkanlarına, üretim kapasitelerine ve ek ekipmanlarla optimize edilebilirliğine göre ele alınmaktadır. Farklı tip beton santrallerinin özelliklerini ve avantajlarını bilmek, santral satın almak isteyen işletmeler için oldukça önemlidir.

Beton santrali çeşitleri genelde iki kategoride ele alınmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte üçüncü bir tip beton santrali de piyasada boy göstermeye başlamıştır.

Bunlar şunlardır:

  • Mobil Beton Santrali
  • Sabit Beton Santrali
  • Kompakt Beton Santrali

Kendine has özellikleri ve avantajları olan bu beton santrali çeşitlerini biraz daha ayrıntılandırarak inceleyeceğiz.

Beton Santrali Çeşitleri ve Özellikleri

Beton santrali imalatı gerçekleştiren firmaların temel amacı, sektörel yenilikleri takip ederek işletmelerin yeni ihtiyaçlarına yönelik AR – GE çalışmaları yapmak; mevcut makineleri optimize etmek ya da yeni makineler üretmektir. Mobil ve kompakt beton santralleri de bu şekilde, yeni ihtiyaç ve taleplerin karşılanması adına geliştirilmiştir.

Sabit, mobil ya da kompakt beton santrallerinin tamamı tam otomasyona sahip sistemlerdir. Malzemenin besleyicilere geldiği andan mikserin çalışmasına kadar tüm süreç otomatik olarak gerçekleştirilir ve tek bir panel üzerinden kolayca takip edilebilir. Malzeme tartımının belirlenmesi ve karıştırma süresinin ayarlanması sayesinde farklı tipte ürünler elde edilebilir.

Şimdi farklı beton santrallerinin özelliklerine bakalım.

Mobil Beton Santrali

Mobil santraller ya da taşınabilir beton santralleri, daha küçük boyutlu olmaları sebebiyle pek çok avantaja sahiptir. Santralin kurulumunu yapmak, sökmek ve taşımak oldukça kolaydır. Bu sayede proje sahasına yakın noktalara taşınarak kolaylıkla kaliteli beton üretimi yapılabilir.

FABO’nun üretmekte olduğu mobil beton santralleri, saatte 30 m3 ile 150 m3 arasında üretim kapasitelerine sahiptir.

Mobil beton santralleri özellikle inşaat sektörünün ihtiyaçları için idealdir.

Sabit Beton Santrali

Uzun yıllardır kullanılan ve yüksek üretim kapasitesine sahip santrallerdir. Adından da anlaşılacağı üzere, belirli bir alana kurulurlar ve orada faaliyet gösterirler. Bu santral tipinin kurulumu ve nakliyesi maliyetlidir. Ayrıca süreç uzun sürer. Bu sebeple sadece beton imal eden işletmeler tarafından tercih edilmektedirler.

FABO saatte 60 m3 ile 200 m3 arasında kapasiteye sahip sabit beton santralleri üretmektedir.

Kompakt Beton Santrali

Bu beton santralleri en son teknolojiyle üretilmiş en yeni santral tipidir. Sabit beton santralleri gibi yüksek üretim kapasitelerine, mobil santrallerin de taşınabilirliğine sahiptirler. 30 m3 ile 200 m3 arasında değişen üretim kapasiteleriyle her sektörden işletmenin tercih etmekte olduğu beton santrali çeşitleri arasındadır.

Menü