Titreşimli Elek

Titreşimli elek, kırma eleme ve yıkama tesisleri içerisinde mutlaka bulunması gereken önemli bir ekipmandır. Kırma işleminden sonra, parçaların boyutlarına göre ayrılmasına olanak sağlar. Kullanım açısından çok fazla elek çeşidi olmasına karşın, titreşimli elekler günümüzde en fazla tercih edilendir.

Titreşimli elek, helezon yaylardan oluşmaktadır. Besleme ile aktarılan malzeme, eleğin yüzeyine değdiği anda hızlanarak, tüm malzemenin eleğin ortasında homojen şekilde dağılması sağlanır. En küçük parçalar hızla elenerek alta geçerken, daha büyük parçalar daha yavaş hareket ettirilerek eleme işlemi gerçekleştirilir.

Titreşimli Elek Makinesi

Titreşimli elek yatay ve eğilimli olarak üretilebilmektedir. Yatay elekler doğrusal şekilde çalışırken, eğilimli elekler yaklaşık 20 derece açı ile dairesel olarak hareket eder. Vibrasyon sistemleri sayesinde titreşimli elekler, yüksek devirlerde çalışabilme özelliğine sahiptir. Titreşim kapasiteleri ayarlanabilir özellikte tasarlanmıştır. Çelik ana gövdeye sahip olan elekler, uzun yıllar kullanıma uygun olarak üretilmektedir.

Titreşimli eleklerin kurulumları oldukça basittir. Yanlarında bulunan merdiven sistemi sayesinde bakım ve onarım işlemleri de kolayca yapılabilmektedir. İsteğe uygun boyutta üretilebilen elekler, elenecek ürünün özelliğine bağlı olarak çok katlı raf sistemine de sahiptir. Raflar arasındaki mesafe, ara malzemelerin değiştirilebilmesine olanak sağlayacak düzeyde tasarlanmıştır.

Titreşimli Elek Tasarımı

Titreşimli elekler, tüm kırma eleme tesisi içerisindeki makinalar gibi, mobil veya sabit kullanıma uygun olarak üretilmektedir ve farklı tasarımlara sahiptir. Mobil elekler özellikle dar ve engebeli alanlarda kullanım için çok daha kolaylık sağlamaktadır. Kırma eleme tesisleri için çok önemli makineler olan titreşimli elekler, mutlaka kullanılacak yere, kullanılacak ürüne uygun olarak seçilmelidir. Ürünün nem miktarına, yıkanma durumuna bağlı olarak tercih yapılmalıdır.

Titreşimli Eleklerin Avantajları

  • Titreşimli elekler tasarımı maliyeti düşürmeye yönelik sağlam ve kolay kullanılabilir şekilde imal edilirler.
  • Farklı elek modelleri arasından doğru seçim yapılırsa verimlilik artar.
  • Bakım maliyeti oldukça düşüktür. Kolay tamir edilebilir. Üretici firmadan yedek parçalar da kolaylıkla temin edilebilir.

Kırma eleme tesisi üretimi yapan firmalar, tesis için yapacakları projelendirme esnasında size en uygun titreşimli elek seçimi konusunda destek olacaklardır. Gerekli bakım durumlarında ve arıza durumunda teknik desteği de üretici firmalardan alabilirsiniz. Teknolojiyle birlikte elek üretimi de gün geçtikçe gelişmekte, birbirinden kaliteli ve verimliliği arttırıcı yönde elekler üretilmektedir. Sunulan her ürün, kırma eleme tesislerinin işleyişini kolaylaştırdığı gibi, iş sağlığı ve güvenliği açısından da daha güvenlikli olabilmektedir. Yapılan her yenilik, ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi, birçok sektöründe gelişimine katkı sağlamaktadır.

Menü