Mobil kırma eleme ve yıkama tesislerinde, işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda ham madde üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu tesislerde taş veya kayalar kırılarak küçük parçalara ayrılmaktadır. Parçalar da kendi içerisinde gruplandırılarak elekler yardımıyla ayrıştırılmaktadır.

Mobil kırma eleme tesisi; konkasör adı verilen makineler, çeşitli elekler, yıkama ve otomasyon sistemleri gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Birbirleriyle uyum içinde çalışan ekipmanlar sayesinde malzemelerin üretimi seri bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Modern otomasyon sistemleri sayesinde insan iş gücüne duyulan talep azalmıştır. Bu sayede işletmenin giderleri de azalmaktadır. Yıkama sistemleri ise işlem esnasında toz oluşumu azaltmaya ve daha konforlu bir çalışma alanı sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Mobil Kırma Eleme

Mobil Kırma Eleme Tesisleri

Bir mobil kırma ve eleme tesisi, yüksek mobiliteye sahip ekipmanlardan meydana gelmektedir. Bu tesisleri oluşturan bileşenler, bir tır yardımıyla kolayca taşınabilmektedir. Böylece bir proje alanından diğerine geçiş mümkün olmaktadır. Mobil kırma eleme tesisi, inşaat, geri dönüşüm ve madencilik alanında faaliyet gösteren firmalar ve belediyeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Mobil veya taşınabilir tesisler, farklı sahalarda çalışmak isteyen firmalar veya kısa dönemli projeler için oldukça kullanışlıdır. Mobil tesislere alternatif olarak sabit kırma eleme tesislerinden söz edebiliriz. Aslında sabit tesisler de parçalar halinde taşınabilmektedir. Ancak bu işlem daha zor ve maliyetli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Mobil konkasör tesisi nedir? Konkasör, kırıcı adındaki makineyi tanımlamaktadır. Bu makineler hem mobil hem de sabit kırma eleme tesislerinin temel bileşenidir. Mobil konkasör tesisleri, kolaylıkla taşınabilen ekipmanlardan meydana gelmektedir. Taş veya kayaçların kırılarak ayrıştırılması işlemini, otomasyon sistemlerine sahip konkasörler gerçekleştirmektedir. Taş kırma makinesi; çimento silosu ve titreşimli elek gibi isteğe bağlı bileşenlerle birlikte yüksek verimlilikte işlem yapmaktadır.

Mobil Kırma Eleme

“Kırma Eleme Tesisi Ne Demek?”

Tesislerin işlevlerini daha iyi anlayabilmek için öncelikle “kırma eleme nedir?” Sorusunu cevaplayalım. Beton ve harç yapımında kullanılan agrega gibi ham maddeler taş veya kayalardan elde edilmektedir. Yıkıntılar sonucu meydana gelen molozlar da kırılarak geri dönüştürülebilmektedir. Bu sayede çevre kirliliği de bir nebze olsun önlenebilmektedir.

Kırılarak ufaltılan malzemelerin daha kolay tasnif edilmesi ve kullanılması için elenmesi gerekmektedir. Bu amaçla farklı şekillerde çalışan eleklerden yardım alınabilmektedir. FABO üretimi paletli scalper elek veya titreşimli elek gibi seçenekler sayesinde yüksek performans değerlerinde işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kırma veya eleme sırasında en önemli sorunlardan biri de yüksek toz yoğunluğudur. Bunu önleyebilmek amacıyla yıkama sistemlerinden yararlanılmaktadır. Kırma ve eleme tesisleri inşaat, madencilik veya geri dönüşüm gibi sektörlerin vazgeçilmezi konumundadır. Yüksek üretim kapasiteleri sayesinde, kısa zamanda minimum insan gücüyle çalışmak mümkündür.

Mobil Konkasör Taş Kırma Eleme Tesisi

Yüksek mobilite, insanlık için önemli faydalar sağlamıştır. Bu yeniliklerden konkasör tesisleri de nasibini almıştır. Konkasör tesisi ile kırma eleme tesisi aynı anlama gelmektedir. Mobil sistemler içerisinde paletli ve hareket eden makineler de yer almaktadır. FABO hem mobil hem de sabit tesislerin öncü üreticisi konumundadır.

Konkasörlerin teknik özellikleri ve fiyatları büyük ölçüde projelerinizle ilgilidir. Projeleriniz, ihtiyaçlarınızı belirler. En doğru makineyi veya tesisi seçmek için projelerinizin gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısınız. Bizimle iletişime geçerek sizin için en uygun ekipmanları tespit edebilirsiniz. Böylece fiyat alabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

“Mobil Kırma Tesisi Nasıl Çalışır?”

Yüksek mobiliteye sahip konkasör ve elek gibi parçalar birbirleriyle uyum içinde çalışmaktadır. Elekler de makineler de farklı çalışma prensipleri dikkate alınarak üretilebilmektedir. Aşağıdaki listeyi inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Bazalt ve andezit gibi aşındırıcı ocak ve dere malzemelerini kırmak amacıyla tasarlanmıştır. Dayanıklı parçaları sayesinde oldukça uzun ömürlüdür. Kırma işlemi, konik yüzeyler yardımıyla gerçekleşmektedir. Oynar milli ve sabit milli olarak iki grupta incelemek mümkündür.

Kırma eylemi biri sabit, diğeri hareketli olan iki “çene” yardımıyla gerçekleşmektedir. Bu şekilde çalışan makineler sıkıştırma kuvvetini kullanmaktadır. Hareketli çenenin yüzey kuvveti sayesinde kırma işlemi gerçekleşmektedir.

Bu konkasörler malzemeleri basınçla değil, darbe etkisiyle kırarlar. Böylece atık miktarı da azalmış olur. Kırma kuvveti yüzeye aynı oranda iletilmektedir. Genellikle yol inşaatları sırasında ihtiyaç duyulan agregaların üretimi için darbeli kırıcılar tercih edilmektedir.

Kırıcı Tipi Malzeme Sertliği Kullanım Alanları
Çeneli Yumuşak – Çok Sert Madencilik, taş ocağı, kum ve çakıl imalatı, geri dönüşüm
Konik Orta – Çok Sert Taş ocakları, kum ve çakıl imalatı
Darbeli Yumuşak – Çok Sert Maden ocakları, geri dönüşüm, kum ve çakıl üretimi