Blog Details

Kırma Eleme Tesisi Nasıl Çalışır

 

İnşaat sektörü sürekli olarak, hız kesmeden gelişmektedir. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin birçoğu ise büyük taş ocaklarından çıkartılmaktadır. Fakat taş odaklarından çıkartılan malzemeler ise oldukça büyük çaplı olmaktadır ve taşıması da çok zor olmaktadır. Bu noktada ise kırma eleme tesisleri kullanılmaktadır. Kırma eleme tesisleri ise konkasör tesisi olarak da anılmaktadır. Taş kırma eleme tesisi sayesinde malzemeler çok küçük boyutlara getirilerek, kullanılabilir bir hale gelmektedir. Kırma eleme tesisi sadece taş ocaklarında değil, geri dönüşüm malzemelerinin, inşaat atıklarının kırılmasında da kullanılmaktadır. Maden ve taş ocaklarının olmazsa olmazları arasında kırma, eleme tesisi kullanılmaktadır. Ayrıca inşaat sektöründe çok fazla kullanılan beton malzemesinin hammaddesi olan agrega ve kum gibi maddeler, taş kırma eleme tesisi ile elde edilebilmektedir.

Taş kırma eleme tesisinin ise kullanım alanı çok fazla olmaktadır ve ihtiyaca göre birçok çeşidi yer almaktadır. Bu tesislerde malzemelerin kırılması işleminin gerçekleştirilmesinin yanında eleme, yıkanma gibi işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Taş kırma eleme tesisleri kendi içerisinde ise;

  • Sabit kırma eleme
  • Mobil kırma eleme

sınıflarına ayrılmaktadır. Bulunan taş kırma eleme tesisleri çalışma prensibi olarak birbirinin aynısı olmaktadır. Fakat kullanım alanlarına göre ise kendi içlerinde ayrılmaktadırlar. Sabit kırma eleme ise öncelikli olarak işlem süresinin uzun sürdüğü alanlarda kullanılmaktadır. Örnek olarak ise taş ve maden ocakları verilebilmektedir. Fakat mobil kırma eleme ise işlem süresinin oldukça kısa olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Kırma eleme tesisleri ise öncelikli olarak hangi alanda ve hangi malzemeler için kullanılacağına göre üretilmekte ve kullanılmaktadır. Kırma eleme tesislerinin ana ekipmanları ise aşağıda verilmektedir.

  • Kırıcılar
  • Bantlar
  • Elekler
  • Besleyiciler
  • İsteğe bağlı yıkama ünitesi

Kırıcılar ise kendi arasında çeşitlenmektedirler. Kırıcı secimi ise malzemenin sertliğine ve büyüklüğüne göreyapılmalıdır. Yanlış malzeme sonucunda oluşan hasarlar maliyetin artmasına neden olmaktadır. Bu tesislerde ise kırmanın dışında ayırma işlemleri de yapılmaktadır. Büyük malzemeler, küçük malzemelerden ayıklanarak kullanılmaktadır. Bu kısımda ise kum eleği kullanılmaktadır. Daha kullanışlı bir hale getirilen malzemeler, oldukça kolay bir şekilde kullanılmaktadır.

Kırma Eleme Tesisi Nasıl Çalışır
Rate this post

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir