Blog Details

Beton Santrali İşleyişi

 

İnşaat sektörünün çok fazla gelişmesi ve talebin çok fazla olması nedeni ile birçok yapı inşa edilmektedir. Bu yapılarda ise beton malzemesi kullanılmaktadır. Betonun içerisinde ise su, kum, çakıl, çimento, agrega malzemeleri yer almaktadır. Beton santrali, bu malzemelerin stoklandığı ve gerektiği zaman karıştırılarak hazır beton üretimi yapılan yerler olmaktadır. Daha sonra ise hazır beton, santrallerde transmikserlere doldurulmaktadır. Malzemelerin belirli oranlarda karıştırılması, daha sonra kontrolünün yapılması ve malzemelerin taşınması işlemlerinin yapıldığı yerler beton santralleri olmaktadır.

Beton santralinin ekipmanları arasında ise mikser besleme bandı, agrega bunkeri, agrega kovası, agrega tartı bandı, ana ünite, mikser, tartım grubu, çimento siloları, otomasyon sistemi, agrega bekleme bunkeri yer almaktadır. Ekipmanlar ise projelere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle proje boyutuna göre mikserler farklılık gösterebilmektedir.

Beton santralleri ise ihtiyaca ve projeye göre değişiklik göstermektedir. Beton santral çeşitleri ise;

  • Kompakt Beton Santrali
  • Sabit Beton Santrali
  • Bantlı Beton Santrali
  • Mobil Beton Santrali
  • İkiz Tip Beton Santrali
  • Kovalı Beton Santrali
  • Kuru Tip Beton Santrali
  • Skreyperli Beton Santrali

gibi maddeler halinde sıralanabilmektedir. Proje büyüklüğü, projenin ne kadar sürede tamamlanacağı gibi unsurlar, santral seçimini çok fazla etkilemektedir. Kompakt beton santrali ise ulaşımın sıkıntılı ve taşıma gibi maliyetlerin fazla olacağı projeler için kullanılmaktadır. Oldukça küçük olan kompakt beton santrali ile geçici olarak beton ihtiyacı giderilmektedir. Beton santralleri arasında kullanımı ve taşınması en kolay olan santral olmaktadır. Sabit beton santralleri ise projenin çok uzun süreceği zamanlarda kullanılmaktadır. Şantiye alanına sabit bir beton santrali kurularak taşıma gibi maliyetler azaltılmaktadır. Mobil beton santrali küçük çaplı projelerde daha fazla tercih edilmektedir. Montajının kolay olması nedeni ile kısa süreli projelerde kullanılmakta olup; proje bittiği zaman ise oldukça kolay bir şekilde taşınmaktadır.

Temelde büyün beton santrallerinin çalışma prensibi aynı olmaktadır. Fakat beton santralinin seçimi ise her proje için farklılık göstermektedir. İnşaat sektörünün çok fazla gelişmesi sonucunda ise uygun fiyatlı satılık beton santrali bulunabilmektedir.

 

Beton Santrali İşleyişi
Rate this post

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir