Tersiyer Nedir?
January 24, 2019

Kırma eleme tesisleri ile konkasör olarak da bilinmekte olup; bu tesisler sayesinde taş ocaklarından veya madenlerden çıkarılan hammaddeler kolay bir şekilde kırılmakta ve elenmektedir. İnşaat sektöründe çok fazla kullanılan çakıllar da konkasörler sayesinde elde edilmektedir. Büyük çaplarda bulunan kayalar, konkasör tesisi sayesinde daha küçük parçalara ayrılmakta ve toz, çakıl elde edilmektedir. Bunun yanında taş ve maden ocaklarında bulunan hammaddelerin daha kullanılabilir hale gelmesi için de çok fazla kullanılmaktadır. Konkasör dahilinde ise yıkılan yapıların malzemeleri de daha küçük parçalara ayrılmaktadır ve taşınmaktadır.

Konkasör tesisleri de kullanılacakları alan ve çalışma prensiplerine göre çeşitli gruplara ayrılmaktadırlar. Konkasör tesisleri içerisinde ise sabit konkasör, mobil konkasör, paletli konkasör gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Bunun yanında güç özelliklerine göre de konkasör çeşitleri yer almaktadır. Bunlar ise 90, 110 ve 150 kw olmaktadır.  Sabit konkasör genel olarak projenin uzun bir süre devam edeceği yerlerde kullanılmaktadır. Mobil konkasör ise genellikle süresi kısa olan projeler için uygun olmaktadır. Mobil konkasör istenilen her yere kolay bir şekilde taşınabilmesi nedeni ile tercih edilmektedir.

Konkasör tesislerinde ise kırıcı ve elek seçimi oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Yanlış seçim sonucunda yüksek maliyeler ödenmek zorunda kalınmaktadır. Malzemelerin yapısı, büyüklüğü ise elek ve kırıcı seçiminde dikkat edilen unsurlardan olmaktadır. Kırıcılarında kullanım alanına göre birçok çeşidi yer almaktadır.

Günümüzde inşaat sektörünün hız kesmeden gelişmesi sonucunda her bütçeye uygun olabilecek satılık konkasör bulunabilmektedir. Konkasör fiyatları ise birçok unsura göre belirlenmektedir.

  • Konkasör fiyatları kullanılacak malzeme için kullanılacak kırıcı malzemesine göre değişmektedir.
  • Kırım işleminin ne kadar verimli bir şekilde gerçekleşeceğine göre fiyat değişmektedir.
  • Projenin büyüklüğüne yani kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.
  • Konkasör beslemesinin büyüklüğü de fiyatların belirlenmesinde önemli bir etmen olmaktadır.

Birçok konkasör çeşidi bulunduğundan dolayı ve her konkasörün özelliğinde bir takım değişiklikler bulunması nedeni ile fiyatlarında değişiklik görülebilmektedir. Konkasör tesisinin imalat süresinde de özelliklerine bağlı olarak yine değişiklikler görülmektedir. Konkasör imalatları ise genel olarak 20 veya 40 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact Us
close slider