Asfalt Plentler

Asfalt plent tesisleri, yol yapımı için gerekli olan asfaltın yapımında kullanılan bir iş makinası türüdür. Kaliteli bir yol yapımı için gerekli olan ham maddelerin en iyi şekilde karıştırılmasını sağlar ve dökülmeye hazır hale getirir. Farklı özellikleri ve çeşitleri olan bu iş makinası, çalışma prensibi olarak tüm çeşitlerinde aynı yöntemi izler.
Asfalt plent tesisleri, kendi arasında mobil ve sabit olarak ikiye ayrılır. Sabit bir çalışma alanı olmayan kuruluşlar için ideal olan mobil asfalt plent tesisleri, çalışma alanlarına rahat bir şekilde taşınıp hemen çalışmaya başlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Verimli bir şekilde asfalt dökümü sağlayan bu iş makinaları, şehir içinde de güvenle kullanılabilir. Uzun süreli kullanımlar için ideal olan sabit asfalt plent tesisleri ise daha çok şehir dışında ancak olabildiğince yakın yerlerde kurularak hizmet vermektedir. Sürekli olarak yol yapım çalışmaları olan ya da yıllık olarak yapılan yol çalışmaları için kullanılan bu tesisler, en yüksek verim ile hizmet vermektedir. Özel sektörde olduğu kadar kamu kuruluşlarında da kullanılan bu iş tesisleri, yurt içinden ve yurt dışından pek çok firmanın beğenisini kazanmıştır. Dayanıklı malzemelerden elde edilen asfalt plent tesislerinde asfalt yapımı için gerekli olan farklı boyutlardaki agrega malzemelerinin bitüm ile karıştırılması işlemi yapılmaktadır. Çalışma prensibi benzer olan iki farklı türü bulunur. Bunlardan batch tipi asfalt plenti, elek sistemli olmasından dolayı avantajlıdır. İstenilen tüm agrega malzemesi eklenebilir ve mikser sayesinde en iyi şekilde karıştırılması sağlanır. Diğer bir tesis türü olan drum-mix asfalt plentinde ise mikser ve elek yoktur. Bu nedenle kullanılacak agrega malzemesinin kullanımdan önce en iyi şekilde kum eleme ve yıkama tesislerinde işlemden geçirilmesi gerekir. Bu tür asfalt plent tesislerinden elde edilen ürünlerin kalitesi düşüktür ve bu nedenle ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedir.
Dayanıklı, kaliteli ve kullanışlı ürünlerimiz hakkında ve asfalt plent tesisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için firmamızı arayabilir, detay alabilirsiniz.

Asfalt Plentler
Rate this post